Neviditelný pes

GLOSA: Trumpova metoda

18.6.2018

Prezidentovi se daří „prošťuchovat“ zamrzlá témata

Slovo metoda si spojujeme s metodickými lidmi. Dá se vůbec mluvit o Trumpově metodě, má-li americký prezident cejch narcise a chaota? Svým způsobem ano, vždyť i teorie chaosu zkoumá na pohled nezbadatelný řád. Existuje-li něco jako Trumpova metoda, spočívá v tomto: prezident udělá zbrklý krok a pak sleduje, co svými reakcemi odhalí ostatní. Patří sem přesun ambasády do Jeruzaléma, vycouvání z jaderné dohody s Íránem, summit G7 v Kanadě i schůzka s Kim Čong-unem v Singapuru.

Ta metoda má rizika a neumožňuje prognózovat výsledek. Nikdo teď nevsadí na to, že Severní Korea se skutečně vzdá jaderných zbraní. Ale táž metoda dokáže „prošťuchovat“ zamrzlé situace už tím, že se o jejich řešení začíná vážně mluvit. Reakce na Trumpovo jednání s Kimem bují jak houby po dešti, jsou různé, často protichůdné, ale přinášejí zajímavé pohledy. I takové, které už byly „v luftě“, ale nemluvilo se o nich nahlas. Třeba téma vztahu jaderných zbraní a lidských práv.

Donald Trump řekl televizi Fox News, že snaha o denuklearizaci KLDR opravňuje upozadění tématu lidských práv v této komunistické totalitě. V médiích to dostal „sežrat“, ale upřímně řečeno, má pravdu, jakkoliv ta slova nezní hezky. Ne snad v tom, že lidská práva nejsou důležitá, ale v tom, že je třeba stanovit pořadí priorit. Země, která si Bombu opatří, ty priority mění a je dobré si to přiznat. Severokorejský režim ohrožuje 25 milionů svých občanů, ale jeho jaderná hrozba daleko více lidí. To je prostě fakt.

Představte si to na příkladu Íránu, jenž hrozí jiné zemi vymazáním z mapy. Trumpova metoda velí vycouvat ze smlouvy, která tu hrozbu jen odkládá o deset let, neboť prioritou je, aby Írán neměl Bombu nikdy. Zkuste si představit, kdyby ji měl – na co vše by potom Západ přistoupil.

LN, 15.6.2018



zpět na článek