Neviditelný Pes

SVĚT: Trump dráždí

13.6.2018

Média jsou plná posledního kousku Donalda Trumpa po skončení nemastného neslaného summitu G7 v Kanadě, kdy odvolal svůj souhlas se závěrečným komuniké. K tomu ještě rozsáhlé rozbory fotografií z tohoto setkání, které hlubokomyslně rozebíraly, zda byl americký president v defenzivě či naopak, a máme to za sebou. Pravda je, že je vždy dobré, když se lídři velmocí a velkých zemí stýkají, a pravda je, že komuniké zpravidla není tím nejdůležitějším, co z nich vypadne. Pravda je, že přítomnost J.-C. Junckera je naprosto zbytečná, protože to je G6, a pravda také je, že D. Trump opět nezklamal, když projevil velkou míru nevyzpytatelnosti a vrtošivosti.

Jenže hodně blízko pravdě je komentátor pan Petráček, když podotýká, že D. Trump už nechce, aby USA nadále byly berličkou pro ostatní země a především v roli světového četníka, který tam či onde hasí požáry, anebo je sám zakládá, což oboje radostně provozovali jeho předchůdci a velmi horlivě jeho známý černý předchůdce, známá to mírová holubice a elegantní vybíhač schůdků do letadel. Uražen se cítil D. Trump, uražen se cítil útlocitný vciťovač se do všeho J. Trudeau a rozčarována ba dokonce frustrována je Anděla Merkelová, která zoufale potřebuje nějaký ten úspěch. Klasicky se projevil známý francouzský hrdina Macron, který mužně prohlásil, že když to nepůjde s USA, tak to půjde i bez nich.

Nu a tady jsme u jádra pudla, u koryta věci. Milý Macrone, silácká prohlášení tady nejsou k ničemu, protože bez USA to nepůjde. Nikdy v moderních dějinách počínaje Velkou válkou to bez USA nešlo a nepůjde, dokud USA budou tím, čím jsou. Bezkonkurenční vojenskou a ekonomickou mocností, které se nevyrovná na tomto trudném světe nikdo a nic. To se může leckomu nelíbit, ale je to tak. Donald Trump se chová hodně nediplomaticky, ale právě to je velmi účinné. A dělá to proto, že si to prostě může dovolit. Ostatní to ví, a proto to tak dráždí. Myslím, že je to účinné a že jediné, co s tím ostatní mohou dělat, je naučit se s tím žít, počítat s tím a přizpůsobovat tomu své kroky. Bude-li president Macron vysílat do světa takové pitomosti, jakou vypustil po posledním G7, bude jen pro smích, a to bez ohledu na to, že Francie pořizuje novou jadernou ponorku. Anděla Merkelová to ve Frankfurter Allgemeine Zeitung vyjádřila docela jednoduše, že je to sice frustrující, přesto ale jsou USA spojenci a musí se s nimi jednat. To není výraz její realističnosti an sich, ale důsledek toho, že má v zádech tlak obřího automobilového průmyslu, se kterým stojí a padá německá ekonomika.

Trump tedy dělá to, co sliboval ve svém programu. Mimochodem, v roce 1990 v článku v časopise Playboy uvedl, že kdyby jednoho dne vstoupil do Bílého domu, zdanil by každý mercedes dovážený do země. Takže kdo se nyní diví, diví se nepřípadně. Tento president plní své sliby, byť nemusí mnohým jít pod vousy a nemusí ani vést k tomu, co on opravdu zamýšlí. V mnohém je tedy vyzpytatelný a předvídatelný. Jeho setkání s Kimem patří do těchto souvislostí a zní neuvěřitelně, že se to událo.

Možná je ale na čase už přestat častovat Trumpa urážkami a hloupými škodolibostmi, jako například tím, že je to první president USA, který není sečtělý. No dobrá, Carter, Clinton či Obama byli vzdělaní a sečtělí, a přitom jejich presidentování bylo shodně na dvě věci. Jak to bude s Trumpem, teprve uvidíme, jak řekl ten slepý.zpět na článek