Neviditelný pes

GLOSA: Kdo je nejzlejší?

9.6.2018

Začíná názorová bitva mezi USA a „zbytkem“ G7

Kanada nikdy nebyla dějištěm historické bitvy. Dnes to může napravit. Jde o bitvu idejí a politických postojů, která zřejmě vypukne na summitu skupiny G7. Kanada ho hostí v době, kdy začíná obchodní válka mezi USA a Evropou, kdy na straně Evropy je nejen ona, ale i Čína, kdy místo o G7 lze hovořit o skupině G6+1 (Británie, Francie, Německo, Itálie, Čína a Japonsko versus USA).

Bitva bude pro dvoudenní setkání světových lídrů značně určující. USA ji zahájily cly na ocel a odporem k dovozu německých aut. EU odpoví 1. července cly na džusy, tabák, džíny, motorky, whisky. Ale zatímco cla lze zavést, zvýšit, snížit i zrušit, nynější rétorika svědčí o hlubším rozkolu.

Kroky USA působí spíše očekávaně. Vždyť Donald Trump předloni vyhrál volby a teď plní své sliby voličům. Hlasy z Evropy – hlavně z Německa – působí překvapivěji. Vždyť vycházejí od těch, kteří se hlásí k otevřenosti, diverzitě a hodnotám. Teď se od hlasatelů hodnot dovídáme, že evropská cla mohou v USA posílit odpor k Trumpovi. Tíž hlasatelé si přitom stěžují, že americký velvyslanec v Berlíně není politicky neutrální. Padají výrazy jako „Trumpův místodržitel“, „koloniální důstojník“ (socialista Martin Schulz), že „pansky“ určuje, kdo má v Evropě vládnout (Sahra Wagenknechtová z Levice).

Richard Grenell není svatý, ale ani první. Byli Obamovi velvyslanci křišťálově neutrální? Třeba Andrew Shapiro v Praze? Ať jsou kritizováni, ať se probírá to, v čem se Evropa a USA rozcházejí, a ještě víc to, v čem se mohou shodnout. Takových hlasů je ale málo. Patří k nim Wolfgang Ischinger, šéf bezpečnostní konference v Mnichově, jenž odmítá svalovat vinu jen na Trumpa. Převládne-li v Evropě rétorika ve stylu roku 1914, převládne-li názor, že Trump je větší zlo než teokratický Írán a komunistická Čína, tak pán Bůh s námi.

LN, 8.6.2018



zpět na článek