Neviditelný Pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: A je to venku

16.3.2018

Vzpomínáte na konvoj v čele s lodí Mavi Marmara? Plavidla s militantními aktivisty na palubě se v roce 2010 vydala na provokativní plavbu s cílem prolomit námořní blokádu Pásma Gazy. Tedy území, jemuž vládnou teroristé.

Izraelské námořnictvo ve snaze eliminovat provokativní záměr vyslalo (po neuposlechnutí výzvy, aby lodě nepokračovaly v plavbě vedoucí ke konfrontaci) na palubu námořní komando. To bylo aktivisty napadeno, původní zprávy hovořily o nožích, tyčích a řetězech. Když se jeden aktivista zmocnil zbraně izraelského vojáka, došlo k eskalaci incidentu. Výsledkem bylo deset mrtvých Turků na straně provokatérů – a dramatické zhoršení turecko-izraelských vztahů.

Izrael byl za incident ze všech stran kritizován, jeho verzi události byl ne každý ochoten akceptovat. Na lodi byla také aktivistka Greta K. Berlinová, Američanka, ve své době mluvčí Free Gaza Movement. Ta se tehdy „proslavila“ výrokem: „Nic nás nezastaví.“

A právě její přítomnost na akci, kterou mimochodem spoluorganizovala, umožnila jednomu investigativnímu blogerovi odhalit v minulých dnech pravdu, byť poněkud zvláštním kanálem. Ten bloger, Angličan, se jmenuje David Collier. Na svém webu zveřejnil čtyři roky staré vyjádření Berlinové, které bylo součástí jedné uzavřené britské facebookové skupiny. V on-line diskusi na téma Mavi Marmara Berlinová zveřejnila tento post (příspěvek):

A je to 1

Řeč byla o Kenu O ́Keefovi, Američanovi, který se také „mise“na lodi Mavi Marmara zúčastnil – a byl to on, kdo se v potyčce zmocnil zbraně jednoho z příslušníků izraelského komanda a tím eskaloval napětí. Účastníci uvedené on-line diskuse ho hájili, načež jim Berlinová řekla (překlad výše uvedeného postu):

On byl zodpovědný za některá úmrtí na palubě Mavy Marmary. Kdyby neodzbrojil izraelského teroristického vojáka, oni (Izraelci) by palbu nezahájili. Dost už (o tom). Většina z vás nemá ponětí, o čem mluví.

Izraelský server Times of Israel, přinesl o Collierově odhalení zprávu v úterý 13/3 pod následujícím titulkem:

A je to 2

Tedy: Mluvčí Svobodné Gazy přiznává, že aktivista inicioval v roce 2010 tragické násilí na palubě Mavy Marmary. V textu autor článku konstatuje, že vedoucí kampaně potvrdila izraelskou verzi událostí, které tehdy vedly ke krvavé konfrontaci.

Pozdě, ale přece. Pravda se někdy chová jako Boží mlýny. Dere se na povrch pomalu – ale jistě.

Stejskal.estranky.czzpět na článek