Neviditelný pes

EUROPA: Sloboda slova v EP platí – ak poslúchate

17.2.2018

Sloboda slova v Európskom parlamente platí, ale len pokiaľ poslúchate. Dôkazom je odvolanie poľského europoslanca Ryszarda Czarneckého z podpredsedníckej funkcie v zákonodarnom zbore EÚ. Dôvodom má byť hanlivé označenie poľskej kolegyne Róži Thunovej z poľskej opozičnej strany Občianska platforma. Ako upozorňuje Jan Zahradil z ECR, hoci tento krok nebol veľmi šťastný, v europarlamente sú už poslanci zvyknutí na čokoľvek. A takáto výmena názorov určite nie je na odvolávanie. Aj takto sa, žiaľ, obmedzuje sloboda slova v Európskom parlamente. A ako hasovali europoslanci z ECR Jan Zahradil a Richard Sulík? No predsa za slobodu slova v Európskom parlamente, teda proti odvolaniu pána Czarneckého.

Keď sloboda slova v Európskom parlamente neplatí

Dobrý den z Evropského parlamentu ze Štrasburku, já se jmenuji Jan Zahradil, jsem kolega pana Richarda Sulíka a jsme spolu ve stejné europarlamentní frakci.

Dobrý deň prajem, moje meno je Richard Sulík, my nielenže sme kolegovia v jednej a tej istej frakcii, ešte sme aj susedia, sedíme vedľa seba. No a dnes sa v Europarlamente stala zriedkavá vec, bol odvolaný podpredseda parlamentu pán Czarnecki z Poľska a z našej frakcie preto, lebo sa pohádal s kolegyňou – dobre tomu rozumiem?

V zásadě je to tak, byl odvolán z důvodu, které mi připadají naprosto nedostatečné. On se proste pohádal s jednou polskou kolegyní z jiné politické strany, která kritizovala jeho vládu a jeho politickou stranu a on jí řekl, že se chová jako kolaborant za druhé světové války, což samozřejmě je na jednu stranu docela příkré, ale na druhou stranu všichni jsme v politice zvyklí na leccos, a já myslím, že rozhodně za to nemá být někdo potrestán tím, že je odvolán z funkce, co se bohužel právě dneska stalo a mně to připadá neadekvátní.

No, aj ja si myslím, že to je výrazné obmedzenie slobody slova, budeme si my dvaja dávať pozor, aby sme Tajaniho napríklad nekritizovali. Čo mňa prekvapilo, že tí, ktorí sa zdržali, tak nezvyšovali kvórum. Ja som to teda zažil prvýkrát, vy ste už také niečo zažili?

Já jsem vůbec nikdy nezažil, že by se tady za politický výrok odvolávalo z funkce – to je vůbec novum, to tady proběhlo poprvé a já naprosto souhlasím s tím, že to zavání nějakým omezením svobody politického projevu, a doufám, že to v Evropském parlamentu nebude pokračovat. No, a pokud jde o to snížení kvora, tak mám pocit, že pan předseda Tajani, který řídil tu schůzi, tak si tady vyložil ta pravidla velice kreativně a vlastně chtěl to kvorum snížit uměle proto, aby měl dostatek hlasu právě pro odvolání pana Czarneckého.

No ale to mu vyšlo, preto lebo 30 poslancov sa zdržalo, a čiže nechceli odvolať Czarneckého – zdržali sa, a kebyže ich hlasy zdvihnú kvórum, tak Czarnecki by nebol býval odvolaný. Presne Tak. Práve to mu vyšlo. Čo ma ešte prekvapilo, bola informácia, že ten pán Czarnecki ani len nemal príležitosť sa pred plénom obhájiť.

Přesně tak, a ne jenom před plénem, on dokonce nebyl pozván ani na konferenci předsedů politických frakcí Evropského parlamentu, kde se o tom jeho odvolání rozhodovalo, čili on nedostal vůbec nikde šanci vysvětlit, co vlastně řekl, proč to řekl a uvést to na pravou míru. A to je opravdu něco, co podle mě do demokracie nepatří.

Takže ctení voliči, takto si my tu žijeme v tejto kolíske demokracie v Európskom parlamente. Samozrejme, my dvaja sme hlasovali proti odvolaniu pána Czarneckého.

Autor je europoslanec, předseda slovenské strany Svoboda a solidarita

Převzato z Sulik.sk se souhlasem autora



zpět na článek