Neviditelný pes

GLOSA: Mýtus o brexitářích, kteří se zřekli odpovědnosti

5.2.2018

Některé mýty zřejmě nikdy neumřou. Což je ještě vtipnější, když je šíří lidé, kteří obviňují všechny ostatní z toho, že účelově lžou. Jak je to s jedním z nejpopulárnějších mýtů, že se totiž hlavní postavy kampaně za vystoupení Británie z EU po výsledky vytratily po anglicku?

S tímto mýtem se setkáváme dennodenně, nedávno jej vyslovil taktéž místopředseda PSP ČR Jan Hamáček na půdě Sněmovny: “Za brexit mohou nezodpovědní politici ve Velké Británii, kteří vystrašili britské občany k smrti za použití nefér argumentů, a poté, co těsně zvítězilo rozhodnutí odejít z Evropské unie, tak ti, kteří to spáchali, utekli od své odpovědnosti a nechali v tom současnou britskou vládu, která neví kudy kam.”

Ale odpovídá to faktům?

Hlavními postavami dvou kampaní za vystoupení (Vote Leave a Leave.EU) byli:

- Boris Johnson
- Michael Gove
- Daniel Hannan
- Nigel Farage

Dalšími postavami pak např.:

- Kate Hoey
- Steve Baker
- Jacob Rees-Mogg
- Douglas Carswell
- Zac Goldsmith
- Gisela Stuart
- Andrea Leadsom

Naopak hlavními postavami za setrvání byli

- David Cameron
- George Osborne

Podívejme se, jak se jeden po jednom zachovali po 23. červnu 2016, kdy Velká Británie odhlasovala svůj odchod z EU.

Boris Johnson Zůstal poslancem a do oznámení kandidatury Michaela Gova kandidoval na předsedu Konzervativní strany, a tím pádem premiéra. V nové vládě se stal ministrem zahraničí.

Michael Gove Zůstal poslancem a kandidoval na nového předsedu Konzervativců, a tím pádem premiéra. Prohrál. Ve vládě po volbách 2017 se stal ministrem zemědělství a ekologie (DEFRA).

Daniel Hannan Zůstal europoslancem. V mimořádných volbách 2017 mu Konzervativní strana neumožnila kandidovat, přestože o jeho kandidaturu byl zájem.

Nigel Farage Zůstal europoslancem a předsedou europoslaneckého klubu. Rezignoval z pozice předsedy UKIPu. Dostal vlastní talk-show v rádiu, která běží každý všední den v délce jedné hodiny.

Z vedlejších postav všichni zůstali poslanci, nebo se nechali znovuzvolit (Zac Goldsmith), Andrea Leadsom kandidovala na předsedkyni Konzervativní strany. Steve Baker se dokonce stal ministrem pro no-deal brexit. Pouze Douglas Carswell a Gisela Stuartová se rozhodli neobhajovat svůj mandát v mimořádných volbách 2017.

Jediné dvě rezignace široko daleko tak jsou rezignace Davida Camerona a George Osborna. David Cameron rezignoval z pozice premiéra, přestože na půdě parlamentu sliboval, že tak neučiní. George Osborne rezignoval z pozice ministra financí (popravdě mu asi nic jiného nezbývalo). Oba zároveň neobhajovali post poslance v mimořádných volbách 2017, přestože jsou respektovanými členy Konzervativní strany.

Takže jak jasně vidíme, pravý opak tohoto šířeného mýtu je pravdou. Ze svojí ústavní funkce neodešel ani jeden stoupenec brexitu a není jejich chybou, že Konzervativní strana si do čela (a tím pádem na post premiéra) zvolila remainerku Mayovou. Není tím pádem jejich chyba, že remaineři Mayová a Hammond působí rozpačitě v implementaci politiky, se kterou nesouhlasí. Nenaskakujte na fake news.

Převzato ze Shift happenes! se souhlasem autora.
Autor je šéfredaktor webu Euroseptik.cz a časopisu Laissez Faire



zpět na článek