Neviditelný pes

GLOSA: Víra v báchorky

29.1.2018

Padesát procent Američanů věří na Trumpovu tajnou spolupráci s Ruskem

Podle průzkumu mezi Američany přesně 50 % jich věří na to, že Rusko ovlivnilo výsledek voleb a že s ním Donald Trump tajně spolupracoval. Rovněž 50 % jich věří, že za útokem civilních letadel na WTC bylo spiknutí.

Zdá se, že Američané jsou ochotni věřit kdejaké pitomosti. Velmi tuhý kořínek má například konspirační teorie o tom, že navedení civilních letadel na objekty WTC v New Yorku dne 11. září 2001 má na svědomí přímo americká vláda, která se tak pokusila přesvědčit americkou veřejnost o nutnosti zásahu proti islamistům v Afghánistánu a později proti Saddámu Husajnovi v Iráku.

Poté, co americký mainstreamový tisk, vesměs protitrumpovsky zaměřený, věnoval uplynulý rok velkou pozornost takzvanému „vměšování Ruska do prezidentských voleb“, je výsledek průzkumu o tom, že rovná polovina Američanů věří v „tajnou dohodu“ Donalda Trumpa s Ruskem, málo překvapivý. Spíše je s podivem, že této nové báchorce amerických médií věří jenom 50%. Zde mají americká média ještě velký úkol, a to „přesvědčit o tom zbývající polovinu“.

Periodicky se v médiích objevují i zprávy o tom, že americký prezident nařídil odvolat soudce Robert S. Muellera, soudce, který vede právě vyšetřování ve věci „tajné dohody“ Trumpa s Ruskem. Mělo se tak stát už v červnu loňského roku, ale poradci Trumpa údajně pohrozili odchodem z Bílého domu a Trump své nařízení stáhnul. Sám Trump označil tuto zprávu jako za „typicky falešnou zprávu listu New York Times“.

Na pozadí návštěvy Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru v Davosu jsou zajímavé i komentáře týkající se vystoupení Trumpa před účastníky fóra. Ještě před tím se šířila médii zpráva o tom, že někteří představitelé afrických států hodlají Trumpův projev „bojkotovat“. Nakonec se tedy titulky médií soustředily na to, že Trumpův projev měl jen „zdvořilý potlesk“ a že hodně posluchačů netleskalo vůbec. No, evidentní hrůza. Nevím, neslyšel jsem o tom, že by projevy jiných státníků byly doprovázeny „bouřlivými ovacemi“. Ale na Trumpa se prostě vždycky něco musí najít a američtí novináři jsou v tomto směru velmi vynalézaví.

Ještě méně překvapivé pak je, že se američtí novináři příliš nezabývají tím, co Trump ve svém projevu v Davosu řekl. Paradoxně, více se o tom čtenář dozví v českých médiích než v amerických. Ale taková je už doba.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek