Neviditelný pes

NĚMECKO: Schulz chce koalici s Merkelovou

23.1.2018

Martin Schulz, předseda německé SPD, otočil o sto osmdesát stupňů a souhlasí s koalicí s CDU/CSU. Řekl, že s účastí SPD ve vládě nebude žádná horní hranice pro přijímání imigrantů.

Schulz na mimořádném sjezdu SPD prosadil vznik koalice s CDU/CSU. Povedlo se mu to sice jenom o pár procent, ale povedlo. Na sjezdu SPD je z pohledu z Česka zajímavá i jedna „drobnost“. Je to v pořadí již druhý mimořádný sjezd SPD po volbách, který SPD zorganizovala. Je vidět, že když je vůle, jde svolat sjezdy do týdne či čtrnácti dnů. Možná, že by si z toho česká ČSSD mohla vzít příklad. Schulz se navíc otřel o státy na území bývalé rakouské monarchie:

„Evropou se prohnala pravicová vlna. Podívejte se na vládu ve Vídni, podívejte se do Prahy, podívejte se do Varšavy, podívejte se do Budapešti. Tato pravicová vlna v Evropě může být zastavena německou vládou, která se k demokracii, lidským právům, svobodě a Evropě přihlásí tím, že SPD vstoupí do této vlády.“

Tato Schulzova poznámka je krajně nespravedlivá zejména k české pravici. V Česku se žádná pravicová vlna nejenže nekonala, ale česká pravice zaznamenala volební debakl. Hnutí ANO a SPD nejsou pravice ani omylem, ale zejména SPD prosazuje levicovou politiku, kdežto hnutí ANO se snaží vystupovat jako někdejší Občanské fórum, tj. že je „pro všechny“. Ale ani v Rakousku, Polsku či Maďarsku se o žádnou pravici v klasickém slova smyslu nejedná. V těchto zemích zvítězili a vládnou politici, kteří razí Trumpovo heslo „America first“, tedy na prvním místě jsou zájmy našeho státu a až pak zájmy EU.

SPD by podle Schulze chtěla ve vládě prosadit takovou imigrační politiku, která by nestanovovala žádné horní limity pro příjem imigrantů. To mu možná Angela Merkelová i schválí. Nicméně prakticky to vůbec nemusí mít na počty imigrantů dopad. Pokud se totiž zpřísní azylové předpisy, ztratí na azyl nárok i další imigranti z „bezpečných zemí“ a počet imigrantů s přiznaným azylem může skutečně významně klesnout. To však neznamená, že má Německo vyhráno. Nedaří se mu jedna věc, a to repatriace neúspěšných žadatelů o azyl a je dokonce připraveno zavést „repatriační úplatek“, tj. částku, kterou neúspěšný žadatel dostane na ruku a měl by ji využít na zaplacení své cesty zpátky do země původu. Skutečně krásná teorie.

Berlínská policie nyní oznámila, že jen v Berlíně žije až 1000 radikálních islamistů, salafistů. Pravděpodobně se jedná ve své většině o lidi, kteří už mají pobyt v Německu povolen, a zbavit se jich tak vlastně reálně není možné. To jsou problémy, které Německu a jeho obyvatelům skutečně nezávidím. V této souvislosti je Schulzovo naříkání nad „pravicovou vlnou“ ve střední Evropě jen odváděním pozornosti od těžkého problému Německa samotného.

Podle oponentů Schulze v SPD povede další účast ve vládě s Merkelovou jen k dalšímu poklesu přízně voličů pro tuto stranu a k ještě větším ztrátám než ve volbách 2017. Je to velmi pravděpodobné. Nicméně podobné dilema řeší sociální demokracie po celé Evropě a také v Česku. V ČSSD je skupina politiků, kteří by do vlády s Babišem také rádi šli, neboť se obávají, že pokud ve vládě nebudou, ztratí ČSSD další voliče.

Zdá se tedy, že se Evropou neprohání vlna „pravicová“, ale vlna odklonu voličů od tradiční sociálně demokratické politiky. Místo toho, aby evropské sociální demokracie řešily důvody tohoto odklonu (jejich vstřícná imigrační politika, například), chtěly by „více a více Evropy“. A, jak se zdá, na tyto cíle voliči dnešní Evropy neslyší.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek