Neviditelný pes

USA: Morálka jako ideologie

5.1.2018

Nynější hnutí #MeToo se šíří ze Spojených států a podle jeho zastánců ukazuje cestu, jak ve společnosti vykořenit sexuální obtěžování zejména žen muži. Navazuje v jistém smyslu na dnes již legendární prohibici.

Prohibice ve Spojených státech začala na počátku roku 1920. Stalo se tak za vlády prezidenta Woodrowa Wilsona za Demokratickou stranu. Jeho nástupci v letech 1921 až 1933 byli ale vesměs republikáni a teprve další demokrat, Franklin Delano Roosevelt, prohibici zrušil. Stalo se tak před Vánoci roku 1933.

Při hodnocení vlivu prohibice na americkou společnost převládají jasná negativa. Zákaz výroby, dovozu i prodeje alkoholu vedl k rozmachu černého trhu s ne vždy kvalitním alkoholem, kvůli čemuž mnoho pijáků takto nekvalitních nápojů přišlo o zrak a mělo další zdravotní následky. Velmi se ale rozmohl vliv mafie, která měla výrobu a distribuci alkoholu plně pod kontrolou. Podle statistik utratil před zavedením prohibice průměrný Američan za alkohol 17 dolarů ročně, v roce 1930 to již bylo podle odhadů dvakrát tolik, protože alkohol díky zákazu výrazně podražil. Jako perličku o konci prohibice lze uvést to, že ve státě Mississippi platila prohibice až do roku 1966, tj. přežila federální prohibici o neuvěřitelných 33 let!

Zdá se, že americká společnost je v současnosti opět konfrontována s „tvrdou realitou“ života. Ještě během předvolební kampaně se protitrumpovská média pokusila Donalda Trumpa kompromitovat případy údajného sexuálního obtěžování žen, případy často mnoho desítek let starými. O téměř „orgiích sexuálního harašení“ se spekulovalo zejména v souvislosti s televizní show The Apprentice - Učeň, v níž Trump během let 2004 až 2015 sám vystupoval a díky níž získal svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu. Obvinění nepadlo na úrodnou půdu a Trumpovi nezabránilo ve vítězství.

Jakmile vzniklo současné hnutí #MeToo jako podpora sexuálně obtěžovaným ženám v americké společnosti, objevila se posléze i snaha obnovit vyšetřování údajného sexuálního obtěžování žen současným americkým prezidentem. Údajné oběti se tak obrátily rovnou na Kongres Spojených států, aby se případy jejich sexuálního obtěžování nynějším prezidentem „vyšetřily“. V prosinci pak proběhlo ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu i hlasování o zahájení procesu impeachmentu, tj. sesazení prezidenta, v němž jako jeden z důvodů pro Trumpovo odvolání z funkce má být jeho neschopnost vykonávat úřad v souladu s morálkou. Návrh krajně levicového křídla Demokratické strany ale nezískal podporu a hlasovali proti němu i zákonodárci demokratů. Demokratická strana totiž stále ve své většině věří tomu, že vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016 přinese nějaký „pádný důkaz“ o tom, že Trump je „agentem Ruska“.

Nebude-li ale výsledek vyšetřování „vyhovovat“, tj. nepřinese-li žádné takové důkazy, možná se demokraté ještě k nějaké formě vyšetřování „morálních poklesků Trumpa“ vrátí. Morální kodex v televizní stanici NBC, která je podle Trumpa „žumpou falešných zpráv“ proti němu, může totiž nasvědčovat i takovému vývoji. Zdá se, že se šéfové stanice rozhodli radikálními nařízeními v oblasti chování svých zaměstnanců (pod záminkou zamezení sexuálnímu obtěžování) nastavit jakousi „laťku“, podle níž se bude dále referovat o Trumpových aférkách se ženami v minulosti. I vzhledem k americké oblibě soudních pří na jakékoliv pikantní téma se domnívám, že odpůrci Donalda Trumpa ještě zdaleka neřekli poslední slovo. Ve světle ideologie morálky, která musí být prosazena za jakoukoliv cenu, můžeme proto očekávat další „skandální odhalení“ v případě většinou levicovými médii nenáviděného člověka, který dobyl Bílý dům.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek