Neviditelný pes

IZRAEL: Na okraj jednoho kulturního bojkotu

28.12.2017

Lorde je novozélandská zpěvačka a písničkářka. Jako většina ostatních hudebních umělců, pořádá i ona koncerty. Doma i v zámoří. Na tom by nebylo nic zvláštního, nebýt toho, že Lorde měla v termínovém kalendáři Izrael.

A byl oheň na střeše.

Hostování umělců ze svobodného světa v Izraeli považují někteří aktivisté téměř za politický zločin. Tito lidé vůbec považují podporu Izraele za něco, čemu je zapotřebí zuby nehty bránit. Proto vzniklo Hnutí BDS (Bojkot – stažení investic – sankce). Jeho cílem je pomocí bojkotu Izraele dosáhnout propalestinských cílů. Aktivisté Hnutí jsou otevřeně protiizraelští, to je zapotřebí „vytknout před závorku“.

Nejde ovšem pouze o bojkot ekonomický či politický, ale také kulturní. Ten má následující podobu. Když se nějaký umělec rozhodne v Izraeli koncertovat, vytvoří aktivisté patřičný mediální tlak (povyk), který ne každý hudebník ustojí. V nedávné minulosti mu podlehl britský zpěvák Elvis Costello, taktéž britská kapela Gorillaz nebo americká zpěvačka Lauryn Hillová.

A na Štědrý den přišla zpráva, že k nim můžeme přiřadit i Novozélanďanku Lorde. Ta měla mít koncert 5. června 2018 v Tel Avivu, ovšem nic z toho nebude. Zpěvačka se stala terčem masivní kampaně, za níž stáli protiizraelští aktivisté a její stejně orientovaní novozélandští fanoušci. Média píší také o otevřeném dopise dvou Novozélanďanek: jedna je arabského původu (Nadia Abu Shabanová), druhá je Židovka, ovšem názorově stojící na straně Arabů (Justine Sachsová); obě Lorde vyzvaly, aby koncert zrušila. Dopis je plný jednostanné protiizraelské propagandy, lží a polopravd (například je připomenuto nedávné zatčení šestnáctileté palestinské Arabky Ahed Tamimiové jako příklad brutálního chování Izraele, aniž by bylo uvedeno, že předtím Tamimiová hrubým a provokativním způsobem napadla izraelskou vojenskou hlídku – viz můj článek na blogu iDNES „Jak se dělá propaganda aneb Když teenagerky provokují“ z 20. 12. 2017) a korunován následující argumentací:

Vystoupení Tel Avivu bude podle autorek dopisu považováno za podporu politiky izraelské vlády, a to dokonce i v případě, že Lorde se nikterak k tamní politické situaci nevyjádří. Tohoto efektu jejího koncertu se nelze zbavit ani těmi nejlepšími úmysly a nejlepší hudbou. Pokud v Izraeli vystoupí, vyšle tím světu velice špatné poselství.

Lorde ustoupila, do Izraele nepojede a lístky budou fanouškům vráceny. Tak zní poslední zpráva.

Ano, i tak pracuje Hnutí BDS a všichni aktivisté nenávidějící Izrael. Na základě tohoto příběhu si můžeme znovu odpovědět na otázku, jestli takovýto typ bojkotu je tím správným receptem ke vzájemnému porozumění, jež je základem arabsko-izraelského narovnání, které by mělo skončit trvalým mírem.

Pokud je vystoupení hudebnice z druhého konce světa překážkou míru, a jinak aktivity lidí kolem BDS interpretovat nelze, pak je skutečný mír vskutku v nedohlednu. Efekt bude jediný: izraelští fanoušci, Židé i Arabové, přijdou o umělecký zážitek. To je tak všechno. Nepřítomnost Lorde v Izraeli mír do regionu samozřejmě nepřinese.

****

Lorde 1

Lorde nad šálkem ranního čaje. Jistě má o čem přemýšlet. (Zdroj: Instagram zpěvačky)

Lorde 2

Úvodní část otevřeného dopisu určeného Lorde, jehož autorkami jsou dvě novozélandské protiizraelské aktivistky. Zveřejněn byl 21. 12. 2017 na portále The Spinoff.

Stejskal.estranky.cz



zpět na článek