Neviditelný pes

POLITIKA: Kdo chce v EU býti, musí s EU výti

14.12.2017

Designovaný premiér Andrej Babiš telefonoval s Angelou Merkelovou a v telefonátu s ní mimo jiné nepodpořil plán Donalda Trumpa na uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Chce tak zvýšit šance při jednání o žalobě na Česko.

Prakticky všichni evropští politici s výjimkou českého prezidenta Miloše Zemana odmítli plán Donalda Trumpa na uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce Trumpa vyzval, aby svůj postoj „přehodnotil“.

Premiér Andrej Babiš po svém jmenování prohlásil, že chce s EU vyjednávat o stažení žaloby, kterou EK podala na Česko ve věci neplnění kvót na uprchlíky. Babiš zopakoval, že kvóty považuje za nesmyslné. Navíc podle něj stojí za rostoucí popularitou extremistických stran v Evropě. Babiš při středečním jmenování připomněl, že příští týden pojede do Bruselu na Evropskou radu, kde se bude řešit brexit a právě migrace.

K tomu, aby dokázal zvrátit žalobu na Česko, potřebuje Babiš spojence. Právě proto potřebuje, aby Spolková republika Německo v čele s Angelou Merkelovou byla pokud možno na „jeho“ straně. Merkelová sama je na německé scéně velmi oslabena a obnovení velké koalice CDU/CSU/SPD velmi přitížilo prohlášení předsedy Martina Schulze o vytvoření evropské federace do roku 2025. Merkelová takovou vizi jednoznačně odmítla. Alexander Dobrindt, vlivný politik bavorské CSU, šel ještě dál. Každý, kdo chce Spojené státy evropské a tím i odstranění národních států v nadcházejících sedmi letech, a všechny, kteří by se nechtěli tomuto diktátu podvolit, vyrazit z EU, snese označení proevropský radikál. SPD se změnila z dělnické strany na odnož EU,“ řekl.

Postoj Andreje Babiše k americkému uznání Jeruzaléma za hlavní města Izraele je proto nutné chápat v kontextu posledního vývoje nálad mezi vůdci velkých evropských států. Rozhodně ale nepotřebuje to, co mu radí mluvčí Miloše Zemana. Ovčáček na sociálních sítích uvedl, že prezident respektuje Babišův odlišný názor, ale trvá na svém. „Andrej Babiš se dosud nezabýval zahraniční politikou a bude nějaký čas trvat, než se v ní zorientuje,“ uvedl mluvčí ve stanovisku, pod něž se podepsal. Ví totiž moc dobře, že podporovat Trumpův postoj k Jeruzalému by mu mezi evropskými politiky uškodilo a on potřebuje nějaký výrazný úspěch. Tím by podle jeho představ mohlo být stažení žaloby na Česko ve věci kvót. V zásadě lze souhlasit i s Babišovým postojem ke kvótám v tom smyslu, že jejich prosazování zvýšilo vliv takzvaných „protievropských“ stran v Evropě, u nás zejména pozici SPD.

Babiš proto velmi pragmaticky očekává, že jeho podpora „evropskému“ postoji k Jeruzalému bude na Evropské radě v polovině prosince oceněna a bude mu nabídnuto nějaké vstřícné řešení v otázce kvót – možná něco ve stylu „přijmeme 20 migrantů na základě našeho výběru“ a po měsících „aktivity“ prohlásíme, že k nám vlastně nikdo nechce. Je to sice Kocourkov, ale taková EU v současnosti fakticky je.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek