Neviditelný pes

NĚMECKO: Nedostatek fantazie

23.11.2017

Z nějakého důvodu je Jaroslav Šonka v našich médiích patrně nejfrekventovanějším expertem na Německo. Z nějakého důvodu ale všem uniká, jak moc se tento publicista a expert mýlí. Skoro se zdá, jako by v Německu nežil, ačkoli v něm několik let žil. Pak ale musí platit, že mnoho nepochopil.

Teď se blýskl v rozhovoru s neuvěřitelně slabou Emmou Smetanovou (pardon: Smetana) názorem, že nebude dlouho trvat a Německo bude mít trojkoalici UNIE-FDP-Grünen. Je toho názoru, že president Walter Steinmeier bude jednat s lídry těchto stran a vést je k povolební odpovědnosti, a uplatní tak svoji nadstranickou váhu. Soudí tak proto, že menšinová vláda nemá v Německu tradici, a proto nepřichází do úvahy.

Dost dobře nechápu, že může myslet expert vážně, že Lindner coby šéf liberálů si svým ukončením jednáním o trojkoalici „Jamajka!“ takříkajíc vybojovává pozornost médií. Jinými slovy, že to je jen čechrání brk a předem připravený efektní krok, avšak nakonec FDP pomůže sesmolit trojkoalici, která zachrání Anděle Merkelové krk. Lindner je přece všechno jiné, jen ne komediant, který si potřebuje vylepšit image a zvýšit respekt při vyjednávání. Kdo slyšel šéfa Zelených Özdemira, jak hystericky reagoval ve svém vystoupení na odchod FDP od stolu, viděl dobře, kdo nejvíc v Němcích touží být u lizu se svými ekologickými hovadinami.

Christian Lindner dle mého názoru ví, že po mnoha vyčerpávajících kolech jednání, kde UNIE je rozpolcena, protože šéf CSU se před zemskými volbami více zaobírá svým možným pádem v Bavorsku než celospolkovou politikou, kde Merkelová je ochotna se dále propadnout do levicových exkrementů a ustoupit Zeleným, jen aby byla další čtyři roky v čele, by museli být liberálové sebevrazi, kdyby si nechali vnutit neohraničený příliv imigrantů, spojování rodin a zelené ekošílenství spojené s likvidací celých energetických sektorů a zákazem dieselmotorů pokud možno včera. Lindner dobře ví, že předčasné volby by nebyly problém a nebude to FDP, kdo při nich ztratí. Spíše naopak. Neztratí ani AfD, spíše naopak. Ale ztratí UNIE, protože co z elektorátu AfD sebere FDP, si AfD nahoní u UNIE, a to i v Bavorsku. Ani SPD si nepohorší a spíše polepší, přinejmenším na úkon Levice a CDU. Lindner dobře ví že mizerná koalice se Zelenými a hroznými ústupky vyžene FDP po čtyřech letech pro zlobu svých voličů opět na nejméně jedno období z Bundestagu. Ví dobře, že než dnes neznámé škody způsobené německému hospodářství zelenými idioty v nejbližší budoucnosti, přijde Německo na méně peněz si volby ještě jednou zopakovat. A dělá dobře a čest mu a sláva.

A teď tak trochu k té menšinové vládě, která nemá v Německu tradici. No aby měla! Dosud v Německu vždycky dopadly volby tak, že drtivě zvítězila jedna partaj a mohla vládnout buď sama, nebo s nějakou přízdobou v koalici, aby to vypadalo. Anebo byla velká koalice, protože UNIE, resp. SPD získaly obrovská dostačující procenta. Tentokrát tomu tak není, protože obě se svými hanebnými výsledky padly namazanou stranou na zem, a tak tu je nebývalá situace: je ještě nutně potřeba třetího, když se těžce oslabená SPD nehodlá s Frau Merkel dát do holportu. Takže žádná tradice být nemůže, protože nebyla nutnost takového řešení. Jenže stačilo první hlasování v Bundestagu den po pádu koaličních vyjednávání a v plénu se ukázalo, že je-li téma na kterém se ty tři partaje shodnou, hlasují jako koalice i bez papíru. Šlo o hlasování o Evropském záchranném fondu a příspěvku Německa do něho. Takže to jde. Že je to pro Andělu novinka, není divu, ale při troše fantazie... jak po másle.

Takže kdyby Merkelová byla opravdu taková momentálně politicky nenahraditelná persona, za jakou se považuje ona a za jakou ji považuje většina německého mainstreamového novinářstva a politologických kruhů, pak by šla do menšinového vládnutí. Nic by netratila. Naopak, získala by body za odvahu a rozhodnost. Jenže té se jí dosud nedostávalo a ani jiní němečtí politici ji nemají. Pak je otázkou, zač stojí.

Na rozdíl od pana Šonky nemohu žádného politika, který není ochoten k rázným rozhodnutím, považovat za schopného. V německé politice se pindí a plichtí, a to nejméně posledních dvanáct let. Naši politici by se měli učit, jak se to nemá dělat.



zpět na článek