Neviditelný pes

NĚMECKO: Pasti jamajské koalice

5.10.2017

Angela Merkelová slíbila sestavit novou koalici do Vánoc, ale bude to mít těžké, protože programové rozdíly v některých otázkách jsou příliš velké: připomeňme obranu, školství, daně a samozřejmě migraci, na které to lze nejpochopitelněji předvést.

CSU tvrdě požaduje zavedení horní hranice kvóty pro přijímání cizinců, jinak chce odejít do opozice, Zelení jsou zásadním způsobem proti a FDP prosazuje nový přistěhovalecký zákon, který by nastavil pravidla. Navíc obě malé strany chtějí jednat bilaterálně a CSU je proti.

Jenže nejdříve ze všeho je nutné, aby si Angela Merkelová vyjasnila vztahy se svou sesterskou CSU, a teprve pak může jednat s dalšími stranami. Bude si ale muset počkat, jestli si Horst Seehofer jako předseda uhájí vedoucí pozici, když jeho strana ztratila deset procent voličů.

Situace v CSU se bohužel může vyjasnit až v půlce listopadu, kdy se bude volit nové vedení, což může způsobit velké zdržení. Problém je i v tom, že zatím sice neexistovala v CSU žádná otevřená revolta proti kancléřce, sám Horst Seehofer byl chvíli proti a chvílemi zase Angelu Merkelovou vehementně hájil.

Jak z posledních sondáží vyplývá, 33 poslanců této strany se staví proti důvěrníkovi kancléřky Volkeru Kauderovi, který je předsedou jejich frakce v Bundestagu. První kolo se odehrálo tuto středu na setkání špiček CSU v klášteře Seeon.

Složitá je i situace u Zelených, protože ve vedení strany, která si sestavila čtrnáctihlavou sondovací skupinu, jsou i staří skeptici jako třeba Jürgen Trittin, proto je čeká těžká práce: musí se pokusit přesvědčit celou stranu o užitečnosti jamajské koalice. Zdá se, že kvůli vyjednávání bude odsunut i původně plánovaný stranický den, který se měl uskutečnit v říjnu. V kuloárech Zelení doufají, že by mohli obsadit i víc než tři ministerské posty.

FDP je připravena o nové koalici jednat, ale zdá se, že je zdrženlivější, než jsou Zelení. Šéf strany Christian Lindner sice stále zdůrazňuje, jak rozdílné jsou jejich představy od unionistů, ale dle analytiků se těmito postoji snaží jen vyšroubovat svou cenu hodně vysoko, zároveň si vyjednávací pole nechává co nejvíc otevřené.

O víkendu dokonce řekl, že sociální demokraté ještě nemusí být ze hry venku. U obou menších stran ale hrozí stejné nebezpečí, že proti dohodám se nakonec postaví straníci, kteří by v obou případech měli s koalicí souhlasit.

Neznámých je zatím tedy hodně: do Vánoc, kdy by měla být smlouva na stole, ještě proběhnou jedny zemské volby v Dolním Sasku.

Bude-li se dlouho vyčkávat, taktizovat a budou-li ve vzduchu zbytečné výhrůžky, bude-li se šermovat s odchodem do opozice, dopadnou-li v Dolním Sasku pro možné koaliční strany volby špatně, už dokonce někteří odborníci nevylučují, že by mohlo dojít i k dalším, tedy mimořádným volbám: s výsledkem voleb je totiž podle ZDF nespokojeno 66 procent Němců.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel



zpět na článek