Neviditelný pes

IZRAEL: My máme Čapí hnízdo, oni Čapí věž

5.10.2017

Zkusme si představit, že by ještě před záborem Rakouska a před Mnichovem 1938 bylo organizováno přátelské fotbalové utkání mezi dvěma kluby. Jedním z Třetí říše a druhým tvořeným německými emigranty z Chile.

Na tom není samozřejmě nic neobvyklého. Ovšem pokud by toto střetnutí neorganizoval Berlín a nestanovil, že hrát se bude v Praze a že na akci bude řečnit reprezentant Sudetendeutsche Partei. Pak by nezbylo československé straně nic jiného, než takovou provokaci odmítnout.

Něco hodně podobného (opakuji: hodně podobného) museli řešit v těchto dnech v Izraeli. Jak 26/9 napsal server Jpost.com, Arabové plánovali uskutečnit zápas mezi palestinským týmem Burj Laglag a hostující jedenáctkou britských muslimů. Kámen úrazu je v tom, že akce organizovaná Palestinskoarabskou autonomií se měla konat v izraelském hlavním městě Jeruzalémě. Nikoli například v Ramalláhu, hlavním městě autonomie.

Pikantní na celé věci je také skutečnost, že trenér klubu Burj Laglag je toho času v izraelském žaláři. Z důvodu členství v teroristické skupině Hamas a s tím spojenými aktivitami.

Za zmínku stojí také název palestinského týmu. Burj Laglag znamená Čapí věž: míněna je tím jedna z věží na hradbách izraelské metropole, které byly vybudovány za otomanské éry v 16. století n.l. Je to podobné, jako kdyby se nějaký německý klub v příkladu uvedeném v úvodu jmenoval FK Altstädter Brückenturm (s odkazem na pražskou staroměstskou mosteckou věž).

Asi nepřekvapí reakce Izraele. Vzhledem k platné izraelské legislativě, která zakazuje Palestinskoarabské autonomii pořádat v Jeruzalémě jakékoli aktivity, byl ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan nucen vystavit zápasu červenou kartu. S dovětkem, že Palestinskoarabská autonomie se soustavně snaží podkopat izraelskou suverenitu v Jeruzalémě – ovšem vždy narazí na jeho pevné odhodlání všem těmto pokusům nekompromisně čelit.

Jpost.com také uvádí, že Čapí věž dala jméno muslimské oblasti nacházející se okolo ní, kde také žije početná skupina etnika jménem Domové, což je ta část Romů, která emigrovala z Indie na Blízký východ. Někteří z nich ještě hovoří jazykem domari.

Čapí věž

Čapí věž jako součást hradeb obepínajících jeruzalémské Staré město. (Zdroj: Enjoyjerusalem.com)

Stejskal.estranky.cz



zpět na článek