Neviditelný pes

GLOSA: Páka Západu na Čínu

13.9.2017

Německo se nabízí pro jednání se Severní Koreou

Pokud jste lídrem hlavní evropské mocnosti, ve volební kampani se musíte vyjádřit ke všemu. Už proto, aby to nepůsobilo tak, že existuje problém, se kterým si nevíte rady. Asi i proto se Angela Merkelová v rozhovoru pro nedělní Frankfurter Allgemeine Zeitung rozpovídala o možné roli Německa při jednání se Severní Koreou. Je to typická ukázka problému, se kterým si neví rady nikdo. Proto také německá kancléřka nepředkládá hotový recept, ale tím zajímavější jsou jí vyřčené náznaky.

Jaderný program Severní Koreje lze prý řešit podobnou dohodou jako v roce 2015 jaderný program Íránu. Nechme teď stranou, že Írán měl ještě daleko k pokusným výbuchům, jaké už KLDR provádí. Zajímavější je inspirace formátem jednání známým jako 5 + 1: pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie) plus Německo. Ten formát vytěsňuje formální struktury EU, ale zdůrazňuje vyjednávací sílu Německa: „Dokázala bych si představit, že by takový formát byl použit k ukončení konfliktu se Severní Koreou,“ řekla Merkelová.

Jistě, je to jen spekulace. Ale ve spekulacích lze pokračovat. Ví se, že nejúčinnější páky na KLDR má Čína. Méně se mluví o tom, že na Čínu má zase páky EU. Je to zbrojní embargo vyhlášené po krveprolití na náměstí Tchien-an-men (1989) a odmítání uznat Čínu za tržní ekonomiku. Německo na těch pákách trvá. Ale zkuste si představit politický obchod něco za něco: Evropa zruší zbrojní embargo vůči Číně, uzná ji za tržní ekonomiku – a Čína účinně „přidusí“ KLDR. Zopakujme, že jde o spekulaci. Ale při vědomí faktu, že Německo je jedinou ekonomikou EU, již Čína plně respektuje, a jaderná KLDR je problém, který zaměstnává celý svět, by se společný zájem našel raz dva. Počkejme a uvidíme.

LN, 11.9.2017



zpět na článek