Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Sága dvojího občanství se táhne dál

18.8.2017

Nedávno byli dva senátoři Zelených nuceni opustit parlament poté, co se ukázalo, že se narodili v jednom případě na Novém Zélandu, a v druhém v Kanadě, přičemž se nikdy oficiálně nevzdali občanství, jichž tímto nabyli. V zákoníku stojí, že členem parlamentu může pouze být občan Austrálie, který nemá žádné pouto k jiné zemi. Či nějak v tomto smyslu. Víme-li, že v zemi, kde se 28 % lidí narodilo v zámoří a 49 % jich má aspoň jednoho z rodičů narozeného mimo Austrálii, dalo by se předpokládat, že podobných případů by mohlo být víc. Zákony jednotlivých zemích se liší. Někde platí, že kdokoli narozený v té které zemi se automaticky stává jejím občanem, dokud se občanství nezřekne. Na to narazili zmínění dva Zelení. Ani jim zřejmě nepřišlo na mysl, že by mohli být občany zemí, které opustili v útlém dětství. Neznalost zákonů ale neomlouvá. Protože se občanství nevzdali, stačilo, aby jeden z opozičních poslanců položil v tomto smyslu otázku v parlamentě, a ten se potom už musel věcí zabývat.

Jde to ale dále. Jsou země, například právě Nový Zéland, podle jejichž zákonů se dostává automaticky občanství i těm, kteří se sice v zemi nenarodili, narodil se tam ale některý z jejich rodičů. Pár jiných senátorů již bylo takto chyceno a o tom, jestli se kvalifikují jako členové australského parlamentu, má rozhodnout nejvyšší soud v září. Až doposud se jednalo o senátory, jejichž odchodem z parlamentu nebo jejich suspendováním se nenarušil stávající poměr sil mezi vládou a opozicí. Teď ale uhodil blesk z jiného oblaku a pořádně vystrašil vládu, zejména potom vůdce liberálů ministerského předsedu Malcolma Turnbulla, který má v dolní komoře parlamentu většinu pouhého jednoho hlasu. O ten totiž může vládní koalice co nevidět přijít! Kdyby jen to. Postiženým je tentokrát vůdce jeho koaličního partnera agrárníků, nazývajících se zde National Party, jímž je Barnaby Joyce. Ten se sice narodil v Austrálii, jeho otec sem ale přišel z Nového Zélandu. Joyce neměl vůbec potuchy, že by jeho křeslo v parlamentu mohlo být takto otřeseno, a podle vlastních slov je tím zcela zdrcený. O zrušení svého občanství požádal okamžitě poté, kdy se o něm dozvěděl, a dostalo se mu prý již verbálního potvrzení, že jeho žádosti bylo vyhověno Nyní čeká jen na písemné potvrzení. Joyceovým případem se ale přesto zřejmě bude příští měsíc zabývat Nejvyšší soud.

Co teď? Momentálně panuje zmatek, a to jak na straně vlády, tak i v řadách opozice. Turnbull a někteří jiní členové vlády obvinili opoziční labouristy, že se nějak spolčili se svými kolegy na opačné straně Tasmánského moře. Jak, to zatím nikdo z nich nevysvětlil. Taková ovšem byla reakce momentální a dosti pochopitelně byla iracionální. Ono se totiž může snadno stát, že labouristé budou příští na řadě. Už dnes probleskují jména aspoň sedmi opozičních poslanců, jejichž pozice by také mohla být prekérní; mezi nimi se nacházejí i dosti neanglicky znějící jména, jakými jsou Zappia, Vamvakinou, Wong či Plibersek.

Barnaby Joyce se zatím svého místa zástupce ministerského předsedy nevzdává a Malcolm Turnbul ho zatím podporuje. Sedm soudců zasedne o ještě neurčeném dni, aby rozhodlo o osudu několika členů parlamentu a možná i celé vlády. Barnaby Joyce se zatím může těšit z jediného. Asi před rokem propašovala herečka Amber Heard, bývalá manželka Johnnyho Deppa, do Austrálie jejich dva pejsky Pistol a Boo, aniž je dala do karantény, která je tu povinná. Když se na to přišlo, Barnaby Joyce, tehdy v roli zastupujícího ministerského předsedy, pohrozil tím, že úřady mohou oba psy dát utratit; dříve než k něčemu takovému mohlo dojít, Deppovi je okamžitě poslali svým soukromým letadlem zpět do Ameriky. Nyní, když se prý Joyce sám nachází v situaci, v níž je mu zapotřebí pomoci, Amber mu poslala krabici toho nejkvalitnějšího ovoce kiwi, které je původem z Nového Zélandu. Hádám, že to ztrápeného ministra potěší.

Autorovy stránky:
http://www.vkoreis.com/
http://www.vojen.com/



zpět na článek