Neviditelný pes

GLOSA: Bitva o Bělověž

15.8.2017

Proč polští konzervativci nechrání národní klenot?

Bělověžský prales je dobrou zkumavkou přírody v tom stavu, jaký se ustálil po (zatím) poslední době ledové. Může být ale neméně dobrou zkumavkou módního politického fandění a nálepkování. Polská vláda se rozhodla hájit přírodu proti kůrovci (rozuměj bojovat s kůrovcem, tedy těžit dřevo v národním parku) a Evropská unie to chce zvrátit pomocí verdiktu svého Soudního dvora. A to je srozumitelně nalajnované hřiště. Kdo fandí EU v duchu homogenizace Evropy a kvót na vše možné i nemožné, bude fandit Bruselu a nekácení. Kdo fandí suverenitě na vlastním území, bude fandit polské vládě a kácení. Ostatně se již objevily titulky ve stylu „Polský ‚šumavský spor‘ o kůrovce“.

Ale to by bylo moc zjednodušující i pro ty, jimž vadí bezzásahovost v Národním parku Šumava. Ti říkají, že šumavské smrky jsou většinou nepůvodní. Že bezzásahovost tak nechrání původní stav, ale stav po konci hospodaření, odsunu tamních Němců a čtyřiceti letech existence zadrátovaného hraničního pásma. Jenže pro Bělověž to neplatí. Ta je skutečně posledním velkým zbytkem nížinného pralesa střední Evropy. Je to areál tvořený původní vegetací, kde vládnou listnaté stromy a smrky tvoří jen třetinu. Je to klenot, který chránili panovníci už ve středověku. Kde již král Zikmund I. v roce 1538 vyhlásil přísnou ochranu a trest smrti za ulovení zubra.

Už z toho plyne, že paralely se Šumavou nejsou silné. Pojítkem je jen barikáda mezi fanoušky „boje s kůrovcem“ a „boje za divočinu“. Ale plynou z toho i jiné věci. Například to, že polská vládní strana Právo a spravedlnost se sice stylizuje do role arcikonzervativců, ale přitom pomíjí dávný argument. Z čeho vznikl samotný pojem ochrany přírody? Přece z anglického conservation of nature, z doby, kdy přírodu (rozuměj své lovecké revíry) chránili britští aristokraté. Člověk by si myslel, že polští národně orientovaní konzervativci (česky ochranáři) budou po jejich vzoru chránit národní klenoty Polska včetně unikátního pralesa. Nebudou. Snad je to tím, že jsou víc národovci než konzervativci.

LN, 12.8.2017



zpět na článek