Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Na scéně nová postava

22.7.2017

Nová dohoda Hamásu s Káhirou zruší egyptskou blokádu Gazy

Situace v pásmu Gazy se zřejmě brzy výrazně zlepší – a s ní i postavení vládnoucího palestinského hnutí Hamás. Donedávna bylo stále hůř: došla elektřina, zastavily se čističky odpadních vod, nejštědřejší dárce Katar začal mít problémy s arabskými zeměmi a palestinská samospráva Mahmúda Abbáse přestala posílat peníze. Snížila platby za tamější spotřebu elektřiny, zredukovala platy desetitisícům svých nepracujících zaměstnanců v Gaze a tisíce jich poslala do důchodu a zkrátila i prostředky na léky pro místní nemocnice a počet povolení k léčení nemocných Gazanů v Izraeli – to vše s cílem přinutit Hamás, aby jí vrátil vládu.

Hamás to neudělal a zvolil cestu zlepšování vztahů s Egyptem. Ty byly dlouho velmi špatné – Káhira označila hnutí za hrozbu národní bezpečnosti, obvinila je ze spolupráce s teroristy na Sinaji, zničila mu většinu pašovacích tunelů a neotvírala přechod v Rafáhu. V posledních týdnech však představitelé Hamásu Egypt několikrát navštívili a začali spolupracovat.

Není známo, zda Hamás vyhověl egyptskému požadavku vydání několika sinajských džihádistů, kteří se v Gaze skrývají, ale jinak projevuje nebývalou vstřícnost. Pomohl mu nečekaný nový hráč – Muhammad Dahlan, bývalý šéf bezpečnosti hnutí Fatah Mahmúda Abbáse v pásmu Gazy a dnes Abbásův nejobávanější nepřítel. Abbás vyštval Dahlana do exilu, vyloučil ho z Fatahu a nechal odsoudit do vězení za údajnou vraždu a zpronevěru. Dahlan dnes žije ve Spojených arabských emirátech, kde se stal poradcem korunního prince a nahromadil peníze, vliv i moc. Má výborné vztahy s egyptským prezidentem Abd al-Fattáhem Sísím, který by ho dokonce rád viděl v čele samosprávy – což je hlavní důvod, proč Abbás Dahlana nenávidí. Egypt po Hamásu chtěl, aby se s Dahlanem usmířil, a Hamás mu vyhověl, přestože za puče před deseti lety stál na opačné straně barikády než Dahlan. Dnes však mají společného nepřítele v Abbásovi. Začali spolu jednat a dohodli se na pozoruhodných věcech.

Egypt zruší blokádu pásma Gazy, když se do něj vrátí Dahlan a stane se předsedou nového „řídícího výboru“ – v podstatě premiérem nové vlády, která se bude dělit o moc s bezpečnostním aparátem Hamásu. Dahlanovi lidé však budou mít výlučný dohled nad přechodem v Rafáhu a Dahlan bude hradit platy tamějším pohraničníkům Hamásu. Rovněž vyplatí odškodné za mrtvé a zraněné členy Hamásu při jeho převratu v roce 2007 až do hodnoty 100 milionů dolarů. Slibuje také velký přísun emirátních peněz na zlepšení života Gazanů nebo výstavbu elektrárny na egyptských hranicích, kterou zaplatí emiráty a bude provozovat Egypt a která má zásobovat celé pásmo Gazy.

Káhira blokádu zmírňuje už od začátku roku a začala do Gazy i posílat palivo pro tamější elektrárnu. Gazané tak opět mají elektřinu, i když jen pár hodin denně. Poslední várku Egypt dokonce vypravil dva dny po nedávném teroristickém útoku jižně od Rafáhu, při němž zahynulo nejméně 23 egyptských vojáků a na kterém se podíleli i čtyři bývalí členové ozbrojeného křídla Hamásu. Ten ale atentát ostře odsoudil a šéf politického křídla hnutí Ismaíl Haníja Egyptu slíbil, že Hamás posílí bezpečnostní opatření na hranicích, aby „zamezil oboustrannému pronikání osob“. A začal budovat nárazníkovou zónu se strážními věžemi a kamerovým monitorovacím systémem.

Nová dohoda je výhodná pro všechny – Hamás i Dahlana, Egypt, obyvatele Gazy, ale i Izrael. Dahlanův plán je rozhodně první, který by měl širší pozitivní dopad a nebyl jen nesystematickým záplatováním jednotlivých problémů. Přesto má řadu překážek, v čele s nesouhlasem samosprávy. Egypt bude muset najít kreativní řešení, aby uspokojil všechny strany. Podle arabských zpravodajských zdrojů však dává přednost dohodě s Hamásem a Dahlanem, protože chce mít bezpečno na Sinaji. A není žádné tajemství, že si stejně jako Jordánsko a dvě třetiny Palestinců přeje odchod Abbáse.

Muhammad Dahlan se tak vrací na palestinskou politickou scénu. V Gaze si vybuduje základnu, z níž může vést cesta až do čela samosprávy. Dohoda ale posílí i Hamás, prohloubí rozkol mezi Gazou a Západním břehem a může stvrdit jejich trvalé rozdělení na dva samostatné útvary.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek