Neviditelný pes

GLOSA: Evoluci na vás

1.7.2017

Turecko neřeší otázky a škrtá z osnov darwinismus

Erdoganovo Turecko zakáže vyučovat evoluční teorii: vyjme ji ze školních osnov, neboť tak složité téma zvládnou až studenti univerzit. Pozoruhodné je už to, že příslušné oznámení není načasováno k přelomu školního roku, ale ke konci postního měsíce ramadánu. Zkuste v tom nevidět stupínek k islamizaci Turecka.

Jenže tu vykukuje i širší dělení světa podél názorových barikád. Na jedné straně barikády je pokrok, věda, osvícenství. Na druhé straně zpátečnictví, náboženství, tmářství. V tomto smyslu je Erdogan a nynější turecký zákaz výuky evoluční teorie jakýmsi zrcadlem západních pokrokářů.

V optice barikád musí jedna strana převálcovat druhou. Buď věda náboženství, nebo náboženství vědu. Buď pokrokáři zpátečníky, nebo zpátečníci pokrokáře. Jako by nešlo vyučovat evoluční teorii a přitom žákům sdělit, že existují i jiné pohledy na vznik a vývoj života. Erdogana prý motivoval poznatek, že turečtí žáci sice znají Einsteina, ale neznají Avicennu (Ibn Síná). To je dobrý důvod k rozšíření osnov – o vědeckém příspěvku islámu lidstvu, o zlaté éře v 8. až 13. století, o tom, že uchoval notný díl antické vzdělanosti, o tom, že islámská věda tvořila špičku v medicíně, astronomii, chemii... Ale to by oživilo i nepříjemnou otázku: Co v následujících staletích přineslo takový regres? Místo hledání odpovědi na toto složité téma se Turecko uchyluje k zákazu vyučování evoluční teorie, neboť je prý příliš složitá. Tím jen dál řeže už beztak naříznutou větev společnosti islámu a její klesající konkurenceschopnosti na poli vědy, techniky, výzkumu či patentů.

Západ se teď cítí jako vítěz, ale ten pocit by neměl být absolutní. Smí se dnes mezi západními pokrokáři říkat, že Darwin vystudoval teologii? Že Newton byl hluboce věřící vědec? Obsahují západní školní osnovy zmínku, že existují i jiné pohledy na svět a vývoj života? Jistě, racionalita je na straně Západu, ale i tam názorové barikády rostou.

LN, 27.6.2017



zpět na článek