Neviditelný pes

NĚMECKO: Jak nepočítat hlasy

22.5.2017

V Severním Porýní-Vestfálsku se z podnětu AfD přepočítává 15 volebních okrsků. Hrozí skandál – mohlo docházet k rozsáhlejším manipulacím při sčítání hlasů?

Německý volební systém používá unikátní směsici většinových a poměrných prvků. Volič odevzdává dva hlasy: Erststimme pro konkrétního kandidáta; kdo v dané oblasti získá nejvíce hlasů, obdrží Direktmandat a je zvolen do sněmu přímo. Pak je druhý hlas, Zweitstimme, který je určen stranám, ne jednotlivcům. Počet platných Zweitstimmen určuje, kolik procent strana získala a zda překonala 5 % limit pro vstup do sněmu (zemského či spolkového). Křesla, která nejsou obsazena jako Direktmandáty, se pak rozdělí mezi strany v poměru k počtu druhých hlasů, které dostaly. Což znamená, že „druhý hlas“ je ve skutečnosti důležitější, než ten první.

Hawara

V nejlidnatější zemi Německa, Severním Porýní-Vestfálsku, proběhly před pár dny volby do tamního zemského sněmu. Vyhrála (těsně) kandidátka CDU, stávající rudo-zelená koalice ztratila většinu a půjde do opozice.

Zejména Zelení si odnesli špatný výsledek, a to mj. proto, že svými experimenty ve školství dost poničili jeho dříve solidní úroveň. Německá ekonomika stojí na vzdělané pracovní síle, takže voliči, kteří mají děti, si dávají na úroveň výuky pozor.

Bohužel právě Zelení v tomto oboru nedokážou překročit svůj ideologický stín. Nedaří-li se konkrétním studentům či celým skupinám studentů ve škole tak, jak by průměrně mělo, hledá strana Zelených příčinu v sexismu, rasismu, ableismuatd. (nestíhám už poslední dobou sledovat, jaký -ismus zase vynalezli). Odpovědí je samozřejmě svatá inkluze, zjednodušování osnov, zákaz známkování, různá úřední šikana elitářských (jinými slovy, elitních) škol, jako jsou gymnázia, atd. Výsledkem je pak značné pokulhávání v úrovni vědomostí, kterých se porýnským studentům na státních školách dostává. Obzvlášť špatně vyznívá srovnání se školami v konzervativním Bavorsku. (článek, další článek, třetí článek).

(Mimochodem, nepřipomíná vám to něco v zemi české ...? Třeba jistou paní Valachovou a její experimenty? Vzpomeňte si na to u voleb. Němci si – aspoň tentokrát – vzpomněli.)

Ve volbách v Severním Porýní – Vestfálsku nasbírala poměrně dost hlasů jak CDU, vedená Arminem Laschetem, tak FDP, zmrtvýchvstalá liberální strana. Ta slouží jako protestní hlas těm Němcům, kteří se nemohou ztotožnit s myšlenkami či s pověstí protisystémové AfD. Potenciální koalice CDU + FDP má v zemském sněmu velmi těsnou většinu jednoho křesla. Rebelské AfD se příliš nedařilo. Do zemského sněmu se sice dostala, ale pouze se 7,4 % hlasů. Ani prohra, ale ani žádný důvod k oslavě.

Jenže.

List Rheinische Post přinesl dnes jako první zprávu o tom, že v jednom volebním okrsku ve městě Mönchengladbach došlo k závažnému pochybení: AfD oficiálně v tomto okrsku dostala 0 hlasů (Zweitstimmen). To je statisticky vysoce nepravděpodobná hodnota. Bylo provedeno přepočítání a jeho výsledek zní: AfD dostala v daném okrsku 37 hlasů, což bylo 8,6 % hlasů. Všech 37 hlasů pro AfD bylo při prvním sčítání označeno jako neplatné!

Focus Online informuje o tom, že se bude přepočítávat minimálně dalších 15 volebních okrsků, ve kterých AfD také dosáhla podivných 0,0 %. Nedá se ovšem vyloučit, že nakonec se bude muset přepočítat celý stát.

Hlasy v Severním Porýní – Vestfálsku se počítají ručně. Těžko až nemožno je z nesrovnalostí obviňovat ruské hackery. To je kompletně domácí průšvih.

Podobný skandál nastal v roce 2015 ve městě Bremen, kde studenti, sedící ve volebních komisích, úmyslně ubírali hlasy AfD. Týkalo se to třetiny všech volebních okrsků ve městě. Po přepočítání hlasů ztratila SPD jeden mandát ve prospěch AfD.

Mnoho se poslední dobou mluví o ohrožení demokracie. Neexistuje ale účinnější způsob, jak ohrozit demokracii, než zpochybnit mechanismy, kterými se počítají odevzdané hlasy. Legitimita demokratické vlády záleží na důvěře občanů v to, že jejich hlas platí a je správně započítán. Bez této důvěry je z celého demokratického uspořádání jen prázdná slupka.

Po dlouhé době zvažuji, že zase jednou půjdu sedět do volební komise. Jako student jsem to dělával, i když spíš kvůli odměně z toho plynoucí. Tentokrát bych tam seděl proto, abych aspoň malým dílem přispěl k tomu, že u nás nenastanou podobné pochybnosti, jako teď nastávají v Německu.

*****************************

Hudební epilog
Když už, tak už...

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora



zpět na článek