Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Vrah starostou

20.5.2017

Na území Judeje a Samaří spravovaném Palestinskoarabskou autonomií se konaly 13. 5. 2017 obecní volby. Ty měly několik zvláštností: teritorium, na němž byly organizovány, dvojí druh hlasování, bojkot – a zvolení vraha starostou.

Konaly se pouze na takřečeném Západním břehu, tedy nikoli v Pásmu Gazy. Důvod? Bratrská řevnivost mezi oběma mocenskými subjekty. Na východě (tedy na Západním břehu) vládne bývalá teroristická organizace Fatah, zatímco na západě (v Pásmu Gazy) teroristická organizace Hamas. Obě se mají rády asi jako prezident Zeman s premiérem Sobotkou. Také proto jsme zaznamenali bojkot.

V Pásmu Gazy se volby nekonaly vůbec a na Západním břehu je ignorovaly jak Hamas, tak Islámský džihád a Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Vzhledem k tomu, že se jedná o teroristické subjekty, není čeho litovat.

Přesto, či možná právě proto, si nelze odpustit poznámku: Arabové ve Svaté zemi mají plná ústa tzv. palestinského státu, ale jak je zřejmé, na územích, která spravují, nejsou s to domluvit se a zorganizovat ani obecní volby. Což také o čemsi svědčí.

Jak uvádí na svém webu Central Elections Commission – Palestine, volilo se dvojím způsobem. Na 145 místech se vybírali zastupitelé pro 1552 křesel v klasických volbách s více kandidáty. V těchto místech dopadlo hlasování takto:

- nezávislé kandidátky ... 65 %

- Fatah 27,6 %

- Demokratická fronta pro osvobození Palestiny (DFLP) ... 2,77 %

- Stranické koaliční bloky ... 2,77

- Méně než jedno procento obdrželi kandidáti Palestinské národní iniciativy, Palestinské demokratické unie, Demokratické koalice, Palestinské lidové bojové fronty a Palestinské lidové strany.

Na 181 místech, kde se o rozdělení 1683 křesel vedl volební boj bez protikandidátů (jedna kandidátka), dopadlo hlasování docela jinak:

- Fatah ... 71,9 %

- Stranické koaliční bloky ... 12,9 %

- Nezávislé kandidátky ... 11,6 %

- DFLP ... 0,65 %

- zbytek do 100 procent ostatní

Jak je zřejmé, tam kde se nevolilo á la komunistická Národní fronta, tedy kde měli voliči na výběr z více možností, vládnoucí Fatah příliš úspěšný nebyl. I to o něčem vypovídá.

Šokem bylo ovšem zvolení Tayseera Abu Shneineha starostou Hebronu. Problémem je jeho minulost teroristického vraha. V květnu 1980 se podílel na útoku proti Židům, kteří se vraceli z bohoslužeb. Bilance krvavé akce: šest mrtvých. Zde jsou jejich jména:

- Tzvi Glat

- Eli Hazeev

- Shmuel Marmelstein

- Hanan Krauthamer

- Geršon Klein

- Yaakov Zimmerman

Abu Shneineh byl za tento odporný čin odsouzen na doživotí, ale po několika letech byl propuštěn v rámci výměny vězňů. Izrael nyní stojí před dilematem. Na základě mírových smluv z Oslo musí tak či onak spolupracovat s reprezentanty Autonomie (Hebron je její největší město). Spolupracovat ale s usvědčeným vrahem?

Jak na svém Twitteru uvedl Ofir Gendelman, mluvčí izraelského prezidenta pro arabská média (obr. níže):

Palestinci v Hebronu právě zvolili za svého starostu tohoto muže, který zavraždil 6 Izraelců. Pouze v Palestinské autonomii mohou vrazi zastávat veřejné funkce.

Co víc dodat?

(Zpracováno podle serverů Times of Israel a Ynetnews a CEC-Palestine.)

Hebron 1

Nový starosta Hebronu, vrah z roku 1980, na Twitteru Ofira Gendelmana. Na otázku, zda svého činu lituje odpověděl: „My všichni ve Fatahu jsme bojovali za svá národní práva a mezinárodní právo nám umožňuje vzdorovat okupaci všemi prostředky.“ --- Na snímku je Abu Shneineh vyzdoben černobílou (fatahovskou) kefíjou. Šipka ukazuje na pozoruhodný emblém, který nabízím ve větším vyobrazení níže.

Hebron 2

Ano jde o oficiální znak Fatahu. Pod zkříženými zbraněmi je patrná mapa. Co z ní vyplývá: Žádný Západní břeh a Pásmo Gazy (pouze), ale celá Palestina Arabům. Kde je na mapě místo pro Izrael? (Zdroj: Web Flags of the World.)

Hebron 3

Hebron na Google Maps.

Hebron 4

Screenshot části stránky na webu Central Elections Commission - Palestine týkající se letošních obecních voleb.

Stejskal.estranky.cz



zpět na článek