Neviditelný pes

USA: Nejlepší jsem já

19.5.2017

Proč si prezident Trump stále znovu nabíhá na vidle

Jestli má Donald Trump nějaký nezpochybněný talent, je to schopnost stále znovu nabíhat na vidle těm, kteří ho považují za neschopného, ba zrádcovského lídra. Za lídra, jenž zaprodává Západ putinovskému Rusku. Zatím poslední ukázkou je novinová zpráva (únik z amerických tajných služeb?), že když se Trump setkal s ministrem zahraničí Lavrovem, prozradil mu supertajnou informaci. Takovou, jaké Washington neříká ani spojencům. Takovou, jež se týká Islámského státu. Takovou, jejíž prozrazení ohrožuje samotný zdroj. No řekněte, co si o tom má člověk pomyslet?

Myslet si můžeme ledacos. Třeba to, že kdyby chtěl Trump skutečně ohrozit zdroj tajných služeb v IS, tajné zprávy by neříkal Rusům, ale například spojencům v Saúdské Arábii. Ví se přece, že strategickou, ideovou i finanční záštitou IS jsou sunnitské země, hlavně salafistická Saúdská Arábie. A že Rusko pomáhá těm, kteří se sunnity zápasí: šíitskému Íránu, Hizballáhu či alávitské vládě v Sýrii. Ale to vše bledne před zprávou novin, že Trump tajné informace vyslepičil Moskvě, zprávou, kterou nepopřel ani štáb Bílého domu.

Z Ruska je zaklínadlo všeho zla. Ne že by to byl výmysl, ale teď získává rysy umanutosti. Rusko – jeho tajné služby, hackeři, agenti – se hledá za vším: za hlasováním Britů pro vystoupení z EU i za zvolením Trumpa. Jde to až tak daleko, že Roger Stone, bývalý poradce prezidentů USA, si před médii postěžoval: „Říkat, že nejste-li pro válku s Ruskem kvůli Sýrii, tak musíte být zrádce? To je nejhorší forma mccarthismu, s jakou jsem se za čtyřicet let v americké politice setkal.“

V této situaci si střízlivěji uvažující lidé kladou otázku, zda se to s umanutostí ruskou hrozbou nepřehání. Ale v téže době prezident Trump vyhodí šéfa FBI Comeyho – muže zodpovědného za vyšetřování ruské stopy. A potom vyslepičí supertajnou informaci ruskému ministru Lavrovovi. Nedává těm, kteří stále straší Ruskem, nakonec za pravdu?

Dost lidí asi kývne. Ale jiní to mohou vnímat jako komentátor David Brooks. Pro něj Trump není zrádce ani fanoušek Putina, ale nezralý člověk, věčné dítě, infantil. Tajnou informaci nevyžvanil Rusům proto, že je ruský agent či ze zlého úmyslu. Udělal to proto, že je nedbalý, nekontroluje vlastní pohnutky a v jádru je sedmiletým klukem, který neudrží jazyk za zuby, neboť touží po uznání. Jistě, zní to mnohem lépe než zrádce, ale na lídra supervelmoci nic moc, že.

LN, 17.5.2017



zpět na článek