Neviditelný Pes

EGYPT: Špatná zpráva ze Sinaje

21.4.2017

Může mít charakter posledního kamínku na váze. Třeba pro ty, kdo se ve věci nadcházející dovolené rozhodují, zda Egypt ano či ne. Případně zda Šarm aš Šajch ano či ne.

Útok teroristů na kontrolní stanoviště před vjezdem ke komplexu kláštera svaté Kateřiny, k němuž došlo v úterý 18/4 večer, je onou špatnou zprávou ze Sinaje. Znamená, že navzdory všem snahám egyptské vlády není bezpečnostní situace na poloostrově taková, jaká by měla být, aby tam bylo možné cestovat bez obav.

Na pomoc jsem si vzal doporučení českého ministerstva zahraničí, které bylo v době přípravy tohoto článku (19/4 ráno) stále platné. Píše se v něm:

MZV však mimo výletů organizovaných turistickými kancelářemi nedoporučuje jakékoliv individuální cestování po Sinajském poloostrově. MZV také výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova.

Jak patrno, potenciálně nebezpečné mohou být i výlety organizované turistickými kancelářemi, neboť teroristé se mohou zjevit kdekoli. Tentokrát byli jejich cílem policisté na check-pointu, příště to může být autobus s turisty. Je to z pohledu návštěvníků této magické části světa (centrální části jižního Sinaje) situace víc než prekérní. Jinými slovy: i organizovaný výlet z Šarmu do kláštera sv. Kateřiny, nemluvě o časně ranním výstupu na Mojžíšovu horu, může představovat značné riziko. Je zřejmé, že vražedná komanda kromě severovýchodní části poloostrova, kde mají své základny, operují také hodně na jihu a v této svého druhu partyzánské válce je nesnadné všechny odhalit. Kdo zná sinajské hory, ví proč.

Při úterním útoku jeden policista přišel o život. O jeho čtyři zraněné kolegy se rozšířil počet pacientů v nemocnici Sharm International Hospital v Šarm aš Šajchu (obr. níže).

Není těžké si představit model uvažování českých turistů. Když už na dovolenou k moři, ne do Egypta. Když už do Egypta, ne na Sinaj. A když už na Sinaj, tak pouze do hotelu v šarmské destinaci – a rozhodně ne na výlet. Ani do kláštera sv. Kateřiny, ani jinam. Nabídka se zužuje. Zbývá z nouze ctnost: ještě že korálové Rudé moře nabízí tolik podvodních krás.

P.S. Podle středečních (19/4) zpráv z Egypta a západních agentur se k odpovědnosti za útok přihlásila sinajská odnož Islámského státu.

Sinaj 1

Orientační satelitní obrázek. /Podklad: Google Maps.

Sinaj 2

Mezinárodní nemocnice v Šarm aš Šajchu. /Foto: Mapio.net.

Stejskal.estranky.czzpět na článek