Neviditelný Pes

GLOSA: Emeritních devadesát

19.4.2017

Jak se stal papež Benedikt XVI. konzervativcem

Největší křesťanské svátky převálcovaly leccos. Dokonce i mediálně zapadly 90. narozeniny emeritního papeže Benedikta XVI. Žije ještě vůbec? Tak se mohou ptát lidé, kteří sledují události jen v médiích hlavního proudu. Možná je to tím, že papež Benedikt je považován za daleko méně pokrokového než nyní sloužící František, a tudíž i za daleko méně hodného mediální pozornosti.

Přitom právě pro dnešek je názorový vývoj papeže Benedikta (akademika a kněze Josepha Ratzingera) ilustrativní. Pnutí mezi pokrokáři a konzervativci, tak příznačné pro současnost, totiž sám zažil už před půlstoletím. A dnešek je svým způsobem jen fázovým posunem toho, co přinesla 60. léta.

Při druhém vatikánském koncilu (1962–1965) patřil tehdejší teologický poradce Ratzinger k církevním modernistům a reformistům. Jak se tedy mohl stát ztělesněním konzervativce, za jakého platí už desítky let? Muž, který se celý život pohyboval v akademickém prostředí, tak reagoval na revoltu vrcholící na jaře 1968. Když studenti začali rozhodovat o ideovém zaměření škol, když vyhazovali názorové „nepřátele“, když se to vše spojovalo s liberalismem, tehdejší profesor Ratzinger zlomil nad liberalismem hůl. Jinými slovy: revoltující pokrokáři tolik napínali strunu jedním směrem, až praskla a některé původní reformisty typu příštího papeže zahnala do konzervativního tábora.

Jeden se nemůže zbavit dojmu, že cosi podobného, jen ve fázovém posunu, se v akademickém světě odehrává i teď. I LN psaly o tom, jak radikální studenti v USA zabránili přednášet slavnému sociologovi Charlesi Murrayovi: je prý málo pokrokový. I LN citovaly levicového novináře Nicholase Kristofa, jenž své zděšení z radikalizace „liberálů“ vyjádřil v The New York Times: voltairovský liberální model „nesouhlasím s tím, co říkáte, ale do smrti budu bránit vaše právo to říkat“ je vytěsňován radikálním přístupem ve stylu „nesouhlasím s tím, co říkáte, tak držte hubu“. A čím více pokrokáři napínají strunu, tím víc se pak diví, když struna praskne a z reformisty Ratzingera se stane konzervativec Benedikt XVI. To vše připomněly 90. narozeniny emeritního papeže.

LN, 18.4.2017zpět na článek