Neviditelný pes

FRANCIE: Virtuálně namnožený kandidát

13.4.2017

Překvapením francouzské prezidentské kampaně je meteorický růst oblíbenosti Jean-Luc Mélenchona, který již předstihl politického matadora francouzské pravice Francois Fillona. Má vítr lidové nepodrobenosti a nepoddajnosti v plachtách, plně odpovídající názvu jeho hnutí La France insoumise.

Rebel odjakživa a bývalý socialista Mélenchon stál po americkém zásahu v Sýrii na podiu ve Starém přístavu v Marseille a tisícům Francouzů, kteří zaplnili náměstí a všechny přilehlé ulice, řekl: “Jestliže chcete mír, nezmylte se ve volebním lístku. A jestliže si vyberete některý z těch pro válku, nedivte se, že přijde. Já jsem kandidát míru.“

Nechce, aby Francie byla podřízena rozhodnutím přijatým bez souhlasu lidu, ať již v Bruselu nebo ve Washingtonu. V tom není velký rozdíl mezi ním a Marine Le Penovou, která, pokud bude zvolena, je rozhodnuta dát vale Evropské unii a NATO. Oba rovněž chtějí přerušit jednání se Spojenými státy o transatlantické obchodní dohodě (TAFTA) a odmítnout podobnou smlouvu s Kanadou (CETA), kterou již schválil evropský parlament.

Mélenchon, který se před 65. lety narodil v Maroku, ale nesdílí nekompromisní postoj Le Penové k imigraci. Je umírněnější a vstřícnější.

Ve zkratce lze říci, že Mélenchonův program je proti neoliberální ekonomice, volné soutěži bez pravidel, sociálnímu dumpingu a nepřiměřené rozhodující moci Evropské centrální banky a soukromého bankovního systému nad osudem lidí i státu. Je pro zrušení monarchistické 5. republiky, biologické zemědělství, zavedení povinné vojenské služby, odchod na penzi v 60 letech, bezplatnou lékařskou a zdravotní péči, zvýšení minimální mzdy na 1.300 eur měsíčně, omezení nestoudných platů vedoucích kádrů v průmyslu a administrativě a vyšší zdanění příjmů nad 30.000 eur měsíčně.

V průzkumech volebních preferencí si během posledních čtrnácti dní výrazně polepšil. Má osmnáct procent, o vlásek víc než Fillon. V čele závodu s dvaceti čtyřmi procenty je dvojice Marine Le Penová a Emanuel Macron, pomazaný a požehnaný kandidát vládnoucí průmyslové a finanční oligarchie.

Macron stojí v čele narychlo sešitého občanského hnutí En marche, Na pochod. Jako centrista pytlačí v ideologickém revíru jak pravice, tak levice. Má ale i svou vlastní představu o budoucnosti Francie, která je v rozporu s převládajícím myšlením a cítěním v zemi. Hájí nejen „mnohem ambicióznější evropské sjednocení“, ale vítá také rozhodnutí Merkelové přijmout milion uprchlíků a migrantů jako počin, který „zachránil evropskou kolektivní důstojnost“.

Příští úterý, 18. dubna, pět dní před prvním kolem prezidentských voleb, bude kandidát La France insoumise fyzicky přítomný na mítinku v Dijonu a současně na hologramu ve virtuální podobě v Clermont-Ferrand, Grénoble, Montpellier, Nantes a dokonce i v Le Port, městečku v zámořském departmentu na ostrově La Réunion. Navíc ho mohou uvidět a uslyšet téměř dva miliony Francouzů, kteří sledují You Tube, Facebook a Twitter.

Jean-Luc Mélenchon je první francouzskou politickou hvězdou digitálního věku.

Mélenchon

Jean-Luc Mélenchon virtuálně namnožený



zpět na článek