Neviditelný pes

EGYPT: „Bůh přikázal zabít všechny nevěřící“

12.4.2017

Pod tímto sloganem vraždil na Květnou neděli v Tantě (město v nilské Deltě) a v Alexandrii Islámský stát. Tedy alespoň podle jeho vyjádření citovaného bezpočtem zpravodajských serverů.

Mnozí jsme se ještě nevzpamatovali z krvavého masakru cíleného proti egyptským křesťanům, k němuž došlo v káhirském kostele sv. Petra a Pavla loni 11. prosince, a země se opět zahalila do smutku. Je to tady znovu: teroristé plní své ďábelské sliby. Květná neděle (Palm Sunday) 2017 je černým dnem vrcholícího velikonočního cyklu. Opět umírají nevinní, opět jsou z bezpočtu těžce zraněných křesťanů doživotní invalidé.

Nedávno začali teroristé na severovýchodě Sinaje terorizovat křesťany. Desítky koptských rodin se rozhodly uprchnout do bezpečí – do měst jako Ismailija nebo Port Said. Mezitím pokračovaly bezpečnostní síly na Sinaji v protiteroristickém tažení.

Pak oznámily skvělý úspěch.

V polovině března byl zlikvidován klíčový muž organizace Islámský stát na Sinaji – El Ansari. Současně jsme se dozvěděli, že egyptská armáda získala plnou kontrolu nad horskou oblastí Jabal al Halal (mapa níže), která je považována za jedno z klíčových center teroristické činnosti na poloostrově.

Také vynikající zpráva.

Jenomže – každá mince má dvě strany. Čekal jsem krvavou odvetu. Před týdnem (3. dubna) jsem na svém blogu napsal:

Ačkoli boj s terorismem nekončí, eliminace jednoho z lídrů sinajské filiálky IS je bezpochyby dobrou zprávou. Asi jako likvidace Heydricha v červnu 1942. Stejně jako tehdy bude ještě prolito hodně nevinné krve, nejvyšší cenu zaplatí bezpočet příslušníků egyptských ozbrojených sil, ale – není jiné cesty. Egypt je válce s terorismem, stejně jako další státy v oblasti a – viděno globálně – celý civilizovaný svět.

Netušil jsem, co přijde, čekal jsem spíše útok na armádu či policii, ale věděl jsem, že ďábel se nevzdá. Na Květnou neděli jeho služebníci zasáhli. Opět tím nejzákeřnějším, nejpodlejším, nejzbabělejším způsobem. Na věřící při bohoslužbách. V Tantě jim to vyšlo, v Alexandrii díky duchapřítomnosti policistů, kteří za to zaplatili životem, ne zcela: atentátník se nemohl odpálit uvnitř katedrály sv. Marka, kde byl před útokem přítomen sám koptský papež Tawadros II. Byl on cílem vražedné pomsty?

Do Egypta se sluší poslat soustrast, zraněným a pozůstalým naše modlitby. Země prožívá nelehké časy, potřebuje turisty, klid a stabilitu. Potřebuje nabrat síly pro realizaci ekonomických reforem. Současně ji ale čeká výjimečný stav. Kolik lidí to, co se stalo 9. dubna, odradí od záměru prožít dovolenou u Rudého moře? Bez ohledu na reálné nebezpečí? Lze se jim ale divit?

Ze sousedního Izraele přichází mnohokrát opakovaná výzva. Od premiéra Netanjahua: Proti teroru musíme bojovat společně. Bude vyslyšen? Nejen Egypťany, ale také ostatními Araby?

V uších mi zní nedělní slova izraelské náměstkyně ministra zahraničí Cipi Hotovelyové: „Terorismus se nezastaví ve Stockholmu, Petrohradu, Berlíně, Londýně nebo v Jeruzalémě.“ Co to znamená? Nic víc a nic méně než výzvu ke sjednocení proti společnému nepříteli.

Kdy Arabové pochopí, že protiteroristický kabát je stejně důležitý jako protiteroristická košile?

ter 1

Umístění horské lokality Jabal al Halal (Mt. Halal) na Sinaji (černá šipka). Bílá šipka = Pásmo Gazy. (Zdroj: Mapcarta.com)

ter 2

Vchod do katedrály sv. Marka v Alexandrii. Poslední sekunda života. (Zdroj: Jpost.com)

ter 3

Vzápětí se terorista odpálil. (Jpost.com)

Stejskal.estranky.cz



zpět na článek