Neviditelný pes

POLSKO: Repolonizace, nebo „pisizace“?

4.4.2017

Jedno z hlavních politických témat současného Polska tvoří otázka takzvané repolonizace médií. Obrovský skandál vyvolal dopis, který polským zaměstnancům koncernu Ringier Axel Springer zaslal jeho ředitel Marek Dekan.

Reaguje v něm na opětovné zvolení Donalda Tuska do čela Evropské rady nehledě na odpor polské vlády, což hodnotí jako vítězství proevropsky smýšlející většiny Poláků. Na zaměstnance své firmy pak apeluje, aby nezapomínali na hodnoty, které koncern ve své mediální politice hodlá prosazovat: demokracii, právní stát a sjednocenou Evropu.

Podobné dopisy jsou pochopitelně dosti diskutabilní, neboť se jedná o politickou instruktáž lidí, kteří by se měli spoléhat především na vlastní, fakty podložený úsudek. Vládní tábor však zmíněné psaní ředitele švýcarsko-německého koncernu vášnivě líčí jako důkaz německého mocenského ovlivňování polské politiky, ba coby součást spiknutí s cílem svržení stávající vlády.

Řada představitelů vládní strany Právo a spravedlnost (polskou zkratkou PiS) nyní poukazuje na velmi vysoký podíl zahraničního, konkrétně zejména německého kapitálu v polských médiích, především v segmentu regionálního tisku, a hovoří o nutnosti změny, tedy přivedení médií opět do polských rukou. Zapomínají však dodat, že nejspíše do polských rukou blízkých PiS. Repolonizace tak za současných polských poměrů může snadnou splynout s „pisizací“.

Motivy k repolonizaci jsou pravděpodobně hlubší a v zásadě vnitropolitické mocenské povahy – čili Dekanův dopis nutno vnímat spíše jako vítanou záminku, nikoliv coby skutečný důvod současné kampaně. Po vítězství ve volbách v roce 2015 začala strana PiS ovládat rovněž veřejnoprávní rozhlas a televizi.

Soukromá, k vládě PiS často kritická média, se nezřídka nacházejí v rukou zahraničních vlastníků, a vláda je tedy nemůže kontrolovat. Majitelům proto hodlá nabídnout odkoupení jejich podílů, ale zároveň hrozí, že využije i jakékoliv jiné legální příležitosti. A náměstek ministra kultury Jarosław Sellin již avizoval též přijetí nové mediální legislativy.

PiS má nyní obzvlášť spadeno na regionální média, vlastněná zahraničními subjekty údajně z 90 procent. Pomalu se totiž blíží komunální volby, plánované na podzim 2018. A sám předseda PiS Jarosław Kaczyński se nechal slyšet, že úspěch v komunálních volbách bude klíčový i pro vítězství ve volbách parlamentních v roce 2019.

K výraznému posílení pozic PiS v polských obcích a městech má kromě ovládnutí regionální mediální scény napomoci též změna volebního zákona, zejména doložka, že mandát starosty lze vykonávat pouze dvě volební období po sobě. PiS by se tak předem zbavilo mnoha populárních starostů a primátorů, kteří jsou nezávislí nebo patří k některé z celostátně opozičních stran. Demokracie v Polsku je tudíž opravdu v ohrožení.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek