Neviditelný pes

FRANCIE: Penelopegate

4.4.2017

Politika je téměř stejně vzrušující jako válka a stejně nebezpečná. Ve válce vás mohou zabít jednou, v politice mnohokrát.
Winston Churchill

Představte si manžele, kteří spolu žili šťastně víc jak třicet let a mají spolu pět dětí. Muž je prezidentem atomové mocnosti a jeho žena stojí před soudem a hrozí jí kriminál.

Člověk by řekl, že takový příběh se může odehrát jenom v Americe, zemi všech možností, nebo na celuloidovém pásu. Ale ne, scénář k němu se nyní píše ve sladké Francii.

Muž se jmenuje Francois Fillon, je republikán, sloužil věrně své straně a jejím potentátům, byl x-krát ministrem, stál za prezidentem Sarkozym jako jeho premiér v dobách dobrých i špatných. Nyní se uchází o nejvyšší úřad v zemi s programem mírně pokrokovým, nicméně nepřijatelným: není dost proevropský a není vysloveně protiruský.

V republikánských primárkách Fillon zcela deklasoval Alaina Juppého, požehnaného a pomazaného kandidáta baronů, jak se ve Francii říká stranickým koryfejům. Urazil jsi nás, tumáš! A baroni na něj vytáhli špínu schovávanou po deset let. Dali ji tisku, který většinou vlastní jejich ideologičtí spřízněnci ve finančním a průmyslovém odvětví, a ten z ní udělal aféru Penelopegate.

Na jejím základě ochotný státní nadvládní obvinil Fillona, že během několika let zaplatil své ženě Penelopě 840 tisíc eur za pomoc při výkonu mandátu senátora. Neprokázanou, tvrdí justice, která však neprokazatelnost zatím nemůže prokázat. Ani policejní prohlídka Fillonova domova nedokázala najít usvědčující důkazy.

Víc jak dvě stě tisíc Francouzů zaplavilo počátkem března pařížské náměstí Trocadéro a přilehlé ulice, aby vyjádřili svoji podporu Francois Fillonovi a protestovali proti zneužití justice v politických čachrech. Fillon jim slíbil, že je nezklame a navzdory všemu zůstane jejich kandidátem.

Baroni to také nevzdali. V úterý 14. března byl Fillon předvolán k výslechu. Nemusel přijít, má poslaneckou imunitu, ale dostavil se. Prohlásil, že během kampaně nebude na otázky odpovídat. Nicméně byl formálně obviněn, že spáchal trestný čin. Do vazby, byť preventivní, kandidáta na prezidentský úřad dát nemohou. A kdyby byl zvolen, spravedlnost by ho mohla dostihnout až po skončení mandátu jako Jacques Chiraca.

Penelope ale je řadovou občankou a zákon má na ni všechny drápky. Musela se 28. března podrobit výslechu, který trval několik hodin. Odešla s obviněním, že byla spolupachatelkou svého muže a dopustila se trestného činu zneužití veřejných finančních prostředků. Hrozí jí za to trest až deset let žaláře a pokuta tři čtvrtě milionu eur.

Útoky na osobní integritu Francoise Fillona a jeho ženy zatím nemají očekávaný účinek. Odradily jen nepatrnou část voličů. Zdá se, že naopak v nich budí sympatii, protože Francouzové jsou známí tím, že straní ostrakizovaným lidem; je to v jejich povaze rebelů proti autoritě a moci.

Ve zpolitizovaných aférách francouzské justiční mlýny spíš zametají než melou, jako třeba v roce 1999 ve skandálu s obchodem se závadnou krví, v němž se mezi obžalovanými octl bývalý ministerský předseda Laurent Fabius. Anebo šrotují superrychle jako v aféře Penelopegate. Proto v úvodu zmíněná situace by nemusela být zas tak fantasmagorická, jak se na první pohled může zdát.



zpět na článek