Neviditelný pes

GLOSA: Obamacare - někteří republikáni zradili

28.3.2017

Prezident Donald Trump stáhl z pořadu jednání Kongresu svůj návrh na zrušení zdravotního pojištění prosazeného Barackem Obamou - Obamacare. To tedy zatím zůstává v platnosti.

Stažením návrhu nenechal Trump dojít k hlasování, které by skončilo fiaskem. Někteří republikánští poslanci totiž odmítli hlasovat pro zrušení Obamacare, a Trump tak podle protitrumpovských médií na čele s New York Times „utrpěl zdrcující porážku“. Sám prezident prý krach svých plánů se zdravotním pojištěním přijal překvapivě chladně: Postěžoval si sice na nedostatek loajality republikánských poslanců, ale nezdar ve sněmovně označil jen za malé překvapení. „Necítím se podveden, vždyť jsou to mí kamarádi,“ řekl v Bílém domě novinářům. „Nebudu o nikom mluvit špatně. Jsem ale zklamán, protože se to mohlo podařit. Takže jsem zklamán. Upřímně řečeno, jsem trochu překvapen,“ prohlásil.

Za zradou části republikánských poslanců stojí pravděpodobně velké peníze. Obamacare sice zajistila ze zákona zdravotní pojištění až pro 20 milionů dříve nepojištěných Američanů, nicméně pojištění celkově zdražilo, i když Obama sliboval, že se v důsledku zvýšení počtu pojištěných osob průměrné náklady na pojištění sníží. Vidím tedy pouze jediný důvod, proč někteří republikáni odmítli hlasovat pro zrušení Obamacare. Zdravotní pojištění, které se průměrně zvýšilo, představuje pro pojišťovny dobrý byznys. Pojišťovny určitě nelenily a lobbovaly za udržení pro ně výhodného systému, který jim přináší příjmy přímo z federální rozpočtu, zatímco Trump chtěl tento zdroj příjmů pojišťoven zrušit a vrátit ho na úroveň jednotlivých států americké unie. Jinak než osobními ekonomickými zájmy republikánských kongresmanů si jejich „nehlasování“ neumím vysvětlit.

Vidím ostatně velkou paralelu mezi tím, co se v otázce zdravotního pojištění děje v USA po Obamovi a co se děje u nás. Stálé zvyšování plateb za státní pojištěnce v Česku ze státního rozpočtu přináší zvyšující se závislost hospodaření VZP na politice státu. To má své úskalí zejména v období ekonomické recese a může způsobit - a vlastně i způsobuje - zadlužování státu. Obama navedl Spojené státy na dráhu sociální politiky praktikované v EU. Není proto vůbec překvapivé, že USA řeší podobné problémy jako EU. Když si někdo zvykne na dotace státu, těžko se mu z takového systému vystupuje. Trumpova porážka je tak v těchto souvislostech zcela pochopitelná a i proto ji přijal „chladně“. Moc dobře zřejmě ví, odkud vítr fouká.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek