Neviditelný Pes

GLOSA: Arabky v kokpitu

13.3.2017

Létáte často? A všimli jste si, kolikrát byla v kokpitu žena? Případně ženy dvě? Kapitánka a první důstojnice? Možná ani jednou. Což ale neznamená, že neexistují.

V tomto týdnu, u příležitosti svátku MDŽ, přišly z té části světa, kde jednání vůči ženám vyvolává naše oprávněné protesty, zprávy, že ledacos může být, a tu a tam také je, jinak.

Zůstaňme v civilním sektoru. Kdo pracuje jako pilot dopravního letadla, má úctu lidi normálně uvažujících. Obvykle vidíme za touto profesí (a také v kabině při nástupu na palubu) muže.

Co ale soudit ženách na postu pilota, ať už první důstojnice nebo dokonce kapitánky? Jednoduchá odpověď: že si zaslouží úctu a obdiv ještě větší. Proč, když prosazujeme genderovou rovnost? Protože jedna věc jsou uměle vytvořené „politiky“ a druhá reálný život. Žena zůstane vždy ženou (se vším, co s tím souvisí) – a muž mužem (se vším, co s tím souvisí). Nepíšu o lesbách a gayích, protože tomuto lidskému rodu nerozumím.

Ale abych se držel tématu. Renomovaná letecká společnost Emirates z UAE informovala v minulých dnech na svém webu o dvojici žen, které pilotují jejich největší stroj – Airbus A380. Egypťanka Nevin Darwišová je první arabskou kapitánkou tohoto letounu, zatímco druhá žena v kokpitu, Alia Al Muhairiová, je nejmladší pilotkou, která jako první důstojnice léta s „třistaosmdesátkou“.

Egypťané jsou na Darwišovou patřičně hrdí a na serveru Ahramonline u příležitosti MDŽ přidali informaci o jiné své přední pilotce. Jmenuje se Magda Maleková a je první pilotkou na největším stroji společnosti Egyptair, kterým je Boeing 777-300.

Jak je zřejmé, islám neislám, když se chce, tak to jde. Žel v islámu to jsou pouze malé kapky naděje ve velkém moři neakceptovatelného chování společnosti (mužů) vůči ženám. Nehovořím o kvantitě (také na Západě je méně pilotek než pilotů), ale o skutečném principu rovnosti.

pilotky 1

Dvě arabské pilotky před Airbusem A-380, s nímž létají. Vpravo kapitánka Nevin Darwišová (Egypt), vlevo první důstojnice Alia Al Muhairiová (UAE). Zdroj: Web letecké společnosti Emirates.

pilotky 2

Darwišová a Muhairiová v kokpitu při startu A-380 na letu z Dubaje do Vídně. Zdroj: Jako výše.

pilotky 3

Magda Maleková, první egyptská pilotka Boeingu 777-300. Zdroj: Web: Scoopempire.

Stejskal.estranky.czzpět na článek