Neviditelný pes

USA: Trump, když chce

4.3.2017

Prezident představil svou vizi společné Ameriky

Slyšeli jste za poslední měsíc, že by byl americký prezident pochválen? Mohli jste to slyšet až po jeho prvním projevu před Kongresem. Na CNN dokonce zaznělo, že to byla řeč věru prezidentská. To je takový průlom, jako kdyby LN chválily Miloše Zemana či Týdeník Echo Andreje Babiše. Co tedy sdělil Trump tak převratného? Právě že de facto nic. „Jen“ doložil, že když chce, dokáže mluvit prezidentsky, vstřícně a vizionářsky – jako hlava 325 milionů Američanů, ne jako lídr volební kampaně přesvědčující ty své.

Trump konečně promluvil tak, jak se od lídra supervelmoci očekává. Projev odpíchl od toho, co mu bylo dosud vyčítáno: prý pomíjí menšiny i hrozby pro ně. Právě tím ale zahájil svou řeč: připomněl měsíc afroamerické historie, útoky na židovské objekty a vraždu Inda v Kansas City. Doložil tím dvojí. Za prvé: dokáže reflektovat kritiku médií, ač má pověst hrubiána, jenž na kritiku kašle. Za druhé: i když média hlavního proudu a celý kulturně-společenský establishment pokládá za nepřátele, opozice v Kongresu mu až tak nevadí. I když v inauguračním projevu říkal, že vrátí moc z Washingtonu, D. C., lidu, teď je mu Washington, D. C., dobrý, aby se předvedl jako státník. Ale to není úplná novinka. I Andrej Babiš se dokázal usadit v prostředí matrixu, který chtěl vymýtit.

Nad tím vším se linulo poselství prezidenta. Evropskému uchu může znít mesiášsky („nová kapitola americké velikosti“, „obroda ducha Ameriky“), ale tak už to v USA chodí. Jenže ten hlavní vzkaz zemi i světu je jinde. Vzkaz světu hlavně v tom, jaký důraz Trump klade na spojence – to slovo použil šestkrát, ač se mu dosud vyhýbal. Vzkaz Americe pak hlavně v tom, jaký důraz Trump klade na slovo společně – použil ho čtyřikrát. Na tom staví svou vizi Ameriky příští éry.

Trumpova vize míří k roku 2026, ke 250. výročí nezávislosti. Připomíná oslavy první stovky. Tehdy Bell představil první telefon, Remington psací stroj, Edison automatický telegraf a elektrické pero. Snad není náhoda, že Trump zvolil tři milníky ve vývoji komunikace. Co přinese rok 2026? Možná léčbu dnes neléčitelných nemocí, americké stopy na vzdálených světech i přesun milionů lidí ze sociální podpory k práci. K tomu míří heslo „Amerika především“.

Znamená to vše definitivní konec vulgárního Trumpa? To zatím nikdo neví. Ale je jasné, že když chce, dokáže být vstřícný a vizionářský. Uvidíme.

LN, 2.3.2017



zpět na článek