Neviditelný pes

GLOSA: Trumpovy dekrety

1.2.2017

Evropa se děsí, ale sílu Ameriky ukážou soudy

Donald Trump vyvolává svými exekutivními příkazy takové pozdvižení i proto, že Evropa je nazírá svou optikou. Tím není řečeno, že jinou optikou je protiimigrační dekret správný. Kdepak, vždyť z řad demokratů i republikánů zaznívá, že jde o přístup vysloveně neamerický. Ale optikou Trumpa a voličů, které zastupuje, to vypadá jinak.

Šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek dekret o nepřijímání migrantů i běženců ze sedmi zemí odsoudil. Prý poškodí pověst Spojených států jako otevřené imigrační země. Ale vždyť právě o to Trumpovi jde. Získají-li USA pověst země, která je na občany rizikových států přísnější než jiné, bude to přesně situace, jakou Trumpovi voliči odmění potleskem. „Chceme přijímat pouze ty, kdo budou naši zemi podporovat a milovat naše lidi,“ řekl prezident při podpisu.

Trumpovi jde o náladu, ne o fakta. Fakta říkají, že USA loni dobrovolně přijaly víc běženců než EU, 85 000 : 12 000. Fakta mezinárodních dohod říkají i to, že USA musejí azylanty dál přijímat. Jak zdůraznil Rozumek: objeví-li se Syřan na letišti v USA a požádá o azyl, Spojené státy ho musejí přijmout, „i kdyby Trump podepsal příkazů několik“. Ale právě tady se ukazuje, nakolik jsou zkušenosti Ameriky a Evropy nepřenosné.

Do Evropy se Syřané nedostávají tak, že by s vízem v kapse přistáli na letišti v Berlíně a požádali o azyl. EU zápolí s jiným problémem: dobře ví, že mezi milionem lidí, hlavně muslimů, kteří do ní dorazili ilegálně na loďkách, je jen menšina, která splňuje nárok na azyl. Ale přesto není schopna ten proud zbrzdit vlastními silami – nanejvýš spornou dohodou s Tureckem, která ji staví do role rukojmího.

Amerika se spoléhá hlavně na soudy. Soud již v sobotu dočasně zakázal vyhošťování cizinců, kteří jsou již na území USA. Trumpova politika dekretů obchází opozici v Kongresu, ale může narazit právě na soudy, jež mají munici v podobě precedentních rozsudků (třeba Wong Wing vs. USA z roku 1896). Trumpově vládě pomocí dekretů by mohly dát alespoň jakýs takýs mantinel.

LN, 30.1.2017



zpět na článek