Neviditelný pes

USA: Hodně se lišící počínání ve Spojených státech

12.1.2017

Států tady máme padesát, liší se v mnohém. Nikdo by si nespletl havajské ostrovy se zejména uhlířskou West Virginia. Podstatný je rozdíl mezi arktickou Aljaškou a polotropickou Floridou - od polárních medvědů k značně odlišným krokodýlům.

Lišíme se v přemnohém - například v politickém vkusu a následných preferencích. Zdejší státy, zejména na východním pobřeží, se školami vysokými až zcela nejvyššími, obzvlášť vynikají svou monotonní ultrapokrokovostí - odhadem v profesorských sborech převládá poměr dvaceti osmi politicky korektních vzdělanců proti jednomu konzervativnímu podivínovi. Trumpovy příznivci jsou ovšem téměř k nenalezení.

Tristní nepoměr směrem dál od pobřeží do vnitrozemí je méně důkladný, ač stále značný.

Čtenáře seznámím se situací dvou států v oné rozsáhlé oblasti známé jako MidWest:

ILLINOIS, stát Lincolnův, legendárního republikána, v nynější končině bez republikánů. Vedoucí politické kádry ve státě tvoří stoprocentní příslušníci strany Demokratické. Centrem moci je ovšem Chicago, metropole s perfektní gangsterskou reputací. George Ryan přestal být guvernérem a setrvává za vězeňskými mřížemi k delšímu pobytu. Ve funkci ho vystřídal ambiciozní politik se slovanským jménem Rob Blagojevich, momentálně rovněž již ve výkonu trestu. Tamtéž zamířil bývalý kongresman Jesse Jackson Jr., syn proslulého politika téhož jména, povoláním zejména černocha. Za mřížemi syn teď setrvá se svou manželkou, oběma tak naděleno jejich přílišnou dychtivostí po penězích získávaných nevhodným způsobem.

V tomto někdejším Lincolnově státu většina obyvatelstva se neobtěžuje výdělečnou prací, ale inkasováním sociálních požitků - systém onoho welfare státu.

Úroveň školství v chicagské oblasti je jedna z nejhorších v celé americké federaci. Avšak se vyznamenává naprosto nejvyššími příjmy tamějších lajdácky si počínajcích učitelů. Jejich průměrný roční plat je 110.000 dolarů (můj nejvyšší byl 75.000). A penze takových pedagogů dosahuje 80 až 90 procent jejich platu.

Nepřekvapuje, že státní penzijní fond se utápí v dluzích ve výši 78 milliard dolarů a spotřební daň (sales tax) je 10,25 %, ta zcela nejvyšší v celé Unii.

Je to svět s tradici Al Capona. Chicago má ty nejpřisnější zákony o kontrole zbraní. Nikde není větší přísnost, ale rovněž tam je nejvíc vraždění. Za poslední půl roku v Chigagu takto přibylo 292 mrtvol, což bylo víc, než kvota 221 dosažená v nikterak příliš zpacifikovaném Iráku.

Situace v metropoli Detroitu v sousedním státě Michiganu je rovněž neradostná. Stejně jako v Illinois si tam výtečníci Demokratické strany drží svůj mocenský monopol.

Chicago bylo původní politickou bází nyní již kvapně končícího prezidenta Baracka Husseina Obamy. Dosud se nevyjádřil, zda zůstane ve Washingtonu, sídle moci, s níž se již musel rozloučit, či zda odletí na Havaj, své údajné rodiště, jak lživě zdůrazňuje, nebo třeba dá přednost státu Illinois, kde započal svou kariéru jako člen místního zákonného sboru. Tehdy ještě o sobě uváděl keňský přístav Mombasu jako místo svého narození.

- - -

Tak jako Illinois byl doménou demokratů, Oklahoma, rovněž stát počítaný jako součást Středního západu, byl ten jediný ze všech padesáti, kde v posledních volbách Obama nezvítězil ani v jediném okrese. Tam to je svět republikánů, kde si většinou 37 hlasů proti 9 hlasům odhlasovali dodatek k zákonu,. jímž se text Desatera umístňuje nad vchodem do státní vládní budovy (state capitol). Mluvčí federální vlády ve Washingtonu společně s organizací ACLU (Americal Civil Liberties Union), důsledně pokrokovou, politicky poslušnou organizací, varovali proti takové oklahomské iniciativě, což tamější státní orgány ignorovaly a rozhodly se po svém.

Oklahoma bez washingtonského schválení nedávno přijala zákon opravňující uvěznit všechny ilegálně přítomné imigranty a deportovat je tam, odkud přišli, pokud by neprojevili přání získat tzv.zelenou kartu (green card), jakož i tužbu stát se americkými občany. Proti takové podmínce varovaly jak federální úřady, tak i ACLU, což však Oklahoma ignorovala.

Nedávno též přijala zákon obsahující ustanovení o právu získat vzorek DNA od všech ilegálů pro potřebu celostátní databáze, pro účely případného kriminálního vyšetřování. Nancy Pelosi, zákonodárkyně z Kalifornie a též bývalá předsedkyně sněmovny, takovou iniciativu Oklahomy odmítla jako protiústavní a nic jí to nebylo platné.. ̈

Oklahoma rovněž přijala zákon, jímž se prohlásila jako „stát suverenní“, nepodléhající federálním příkazům. Takovou iniciativou následovala příklad Texasu, Montany a Utahu.

Též tyto další státy projevily zájem se takto vyjádřit: Louisiana, Alabama, Georgia, obě Caroliny, Kentucky, Missouri, Arkansas, West Virginia, Mississippi a Florida.

Rovněž bylo zveřejněno doporučení věnovat pozornost původní měně konfederace z doby občanské války v devatenáctém století, znovu s projeveným zájmem jižních států o nezávislost.

Federální vláda již učinila odvážné kroky odebrat občanům jejich zbraně. V Oklahomě došlo k odhlasování zákona potvrzujícího právo tamějších občanů vlastnit zbraně, jakož je i převážet ve svých vozidlech.

A právě před měsícem došlo k přijetí tamějšího zákona, že všechny zkoušky kandidátů na vystavení řidičského průkazu se musí tisknout výlučně v anglickém jazyce. Leckdo se o takové novotě vyjádřil jako o rasistické hanebnosti. Taková je ale skutečnost, že všechny silniční nápisy v Oklahomě musí být v jazyce anglickém a žádném jiném.

S takovými iniciativami ubývá společných vlastností států stále oficiálně federálně spojených.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče



zpět na článek