Neviditelný pes

EVROPA: Ach, mít tak znova sedmnáct

15.12.2016

Německý bulvární týdeník Stern právě přinesl docela „výbušnou“ zprávu: vrah freiburské studentky Marie L. byl už předtím trestán v Řecku. Za přepadení s těžkým ublížením na zdraví.

Podle exkluzivní zprávy Sternu se Hussain K., obviněný v Německu z vraždy studentky medicíny, ocitl už v roce 2014 před řeckým soudem. Přepadl totiž o rok dříve (v květnu 2013) na ostrově Korfu dvacetiletou studentku, kterou pak shodil ze skalnatého břehu. Oběť jeho útok přežila s těžkými zraněními. Řecký soud mu vyměřil 10 let vězení.

Jak se ocitl znovu na svobodě a jakým způsobem odcestoval do Německa, toť neznámo. V listopadu 2015 byl každopádně zaznamenán v německém azylovém systému jako šestnáctiletý. Z čehož plyne, že někde na Balkáně se nachází pramen mládí, protože ještě před řeckým soudem uváděl jako svůj věk 17 let.

Dosti sarkasmu. Jestli má Der Stern pravdu, můžeme přemýšlet nad jednou zajímavou implikací.

To, že v Evropě panuje naprostý chaos ohledně identit lidí, kteří se pohybují schengenským prostorem, na to jsme si už jaksi „zvykli“. Aspoň česká vláda neshledává žádný důvod k hraničním kontrolám. Na rozdíl od mnoha jiných vlád.

Ovšem možnost, že řecké úřady využily loňské migrační krize k tomu, aby propustily nějaké cizince z vězení a ukázaly jim „směr Německo“, ta je hodně třaskavá. Tím spíš, že je – bohužel – naprosto logická. Země, jejíž HDP se propadá do hlubin a která je nátlakem EU (rozuměj: Německa) nucena k tvrdým úsporným opatřením, může v tichosti dojít k názoru, že pošle svoje „dárečky“ na starost právě nenáviděným Němcům. Jako druh pomsty.

greece-gdp

Vývoj řeckého HDP.

Taková podezření je samozřejmě dost těžké prokázat, ale pro další otrávení mezinárodních vztahů není potřeba, aby se to prokázalo. Zatímco to píšu, vyskočila převzatá zpráva i na Die Welt, což už bulvár není. V diskusi pod tím:

„Da haben wohl doch einige Länder ihre Gefängnisse für kurze Zeit geöffnet.“
(„To asi některé země otevřely na nějakou dobu svá vězení“)
„Haben die Griechen ihn etwa bewusst „entsorgt“ ?“
(„Zbavili se ho Řekové úmyslně?“)

Ano, tyto myšlenky teď budou nahlodávat mysl statisíců lidí. Ať žije vzájemná důvěra ve velkém evropském domě.

*****************************

Hudební epilog
Kiri Te Kanawa patří k mým oblíbeným operním pěvkyním. Nemaje teď nic specifičtějšího po ruce, podělím se s vámi o Panis Angelicus:

Můžete srovnat s mužskou interpretací:

.

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora



zpět na článek