Neviditelný pes

VELKÁ BRITÁNIE: Premiérka

13.7.2016

Theresa May bude nečekaně brzy britskou předsedkyní vlády

Britská politická scéna se v pondělí dopoledne otřásla nebývalými akcemi vrcholných představitelů obou hlavních stran, země najednou má designovanou premiérku a mnohým není jasné, o co jde.

Pondělní dopoledne přineslo hned několik otřesů britské vrcholné politiky a výsledkem je, že 59letá ministryně vnitra Theresa May už je nečekaně designovanou premiérkou Spojeného království.

Události totiž nabraly rychlý spád. Nejprve vystoupila ministryně vnitra v Birminghamu na zahájení své kampaně ve volbách na vůdkyni strany a premiérku v souboji se 53letou náměstkyní ministra Andreou Leadsome s podrobným nástinem plánů. Její důraz na reformy vládní politiky směrem k větší sociální spravedlnosti musel pozorovatele velmi překvapit, neb by se za ně opravdu nemusel stydět ani labouristický představitel.

Uvedla totiž, že bude nejen chtít stranu sjednotit a dodala, že „brexit je brexit“ a ona tedy povede zemi k odchodu z Evropské unie, ale se snahou zajistit Britům co nejlepší budoucnost, včetně obchodních podmínek a současně i zastavení nadměrného přistěhovalectví. Zdůraznila pak, že mnozí Britové, zvláště v regionech, se netěší výhodám globalizace a přes snížení daní jejich platy nestouply, zatímco šéfové správních rad berou neuvěřitelně vysoké prémie, aniž si to vzhledem k výkonu podniků zaslouží.

Dodala pak, že dá správním radám pravomoci prémie vetovat a že se zasadí, aby v nich byli i představitelé pracovníků podniků a aby si plodů globalizace neužíval jen Londýn, ale i regiony a jejich komunity. Mezitím dodala, že přijala omluvu soupeřky v boji o vedení strany a premiérství Andrey Leadsom za nevhodné poznámky ohledně bezdětnosti Mayové.

Sotva Theresa May domluvila, přišly zprávy, že Andrea Leadsome hodlá nečekaně oznámit rezignaci, což se také stalo, když pak přečetla dopis předsedovi vlivného stranického výboru „1922“ a volebnímu rozhodčímu Grahamu Bradymu a podpořila kandidaturu soupeřky.

Zdůraznila i nutnost „okamžitého“ jmenování nové premiérky. Brady pak vysvětlil, že se May vlastně najednou stává designovanou premiérkou bez stranické volby a celý proces, původně rozplánovaný na devět týdnů, se tak značně urychlí.

Začnou konzultace s premiérem Cameronem ohledně uvolnění Downing Street číslo 10, s královnou ohledně procesu předání moci a s vládou a sněmovnou o návaznosti a načasování výměny a zjevně půjde spíše o dny nežli týdny.

Experti se nyní dohadují, co vlastně způsobilo rezignaci Leadsomové a lze podezřívat obavy brexitářů, poté co se už řada vyslovila, že je nyní důležité ,,okamžité“ vystoupení z unie a že v tom, jak doufají, bude nová premiérka schopná rychlých akcí. Jako by se báli, že původní plán Theresy May, tedy aktivace článku 50 unijní smlouvy až koncem roku, by mohl vystoupení z unie zpochybnit. Jeden z vůdců stoupenců odchodu poslanec Redwood dokonce dodal pro televizi BBC, že on a kolegové už mají vypracovaný rozvrh odchodu, včetně zneplatnění zákona o přistoupení do Unie, což on považuje za důležitější, než celý článek 50.

Dohady také zahrnují možný tlak Bruselu či Berlína na premiéra Camerona na summitu NATO ohledně urychlení procedur, neboť to vypadá, že podnikatelská sféra je velmi nervózní v Británii i jinde v unii. Pozoruhodné je, že ve stejný den předložila kandidaturu na vůdce labouristů a tedy i budoucí premiérku stínová exministryně Angela Eagle, přímou to výzvu ,,neschopnému“ ultralevicovému vůdci strany Corbynovi. Zdá se, že jedenáctý červenec určitě vejde do britských dějin.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek