Neviditelný pes

SLOVENSKO: Volební aritmetika

24.3.2016

Velkým politickým poučením minulého týdne, aspoň z našeho nejbližšího okolí, je vývoj povolební situace na Slovensku. Navzdory tomu, že mnozí komentátoři celou dobu od voleb prohlašují, že byl Fico poražen a že si to bude žádat předčasné volby, Robert Fico všem ukázal, jak se také může dělat politika.

Podařilo se mu na první pohled nemožné: dostat do jedné koalice maďarskou stranu Most-Híd, slovenské národovce ze SNS a Radoslava Procházku, který ještě před týdnem pro Fica neměl jediné smířlivé slovo.

Fico nejen uhájil premiérství, ale navíc dostal pro svůj Smer klíčová ministerstva – zahraničí, vnitro, finance, hospodářství, zdravotnictví, sociální věci a navíc vicepremiéra pro investice. Čili kromě obrany všechny rezorty, kde teče nejvíc peněz. To je ovšem výsledek značně odlišný od předpokladů vyslovovaných v českých médiích.

Základní chybou většiny pozorovatelů totiž je malá citlivost k faktům, zato vysoká osobní názorová angažovanost. Předně: Fico nebyl poražen. Získal více než 28 procent, což je dvaapůlkrát více, než druhý v pořadí Richard Sulík. Tomu nelze porážka říkat ani v nejmenším.

Ano, Ficova strana Smer získala méně hlasů než ve volbách předchozích, ale od té doby se také velmi zásadně změnily okolní podmínky. Předně jsou slovenské volby zjevnou reakcí na migrační události.

Navzdory tomu, že Fico má proti sobě ty komentátory, kteří mu vyčítají jeho protikvotační pozici a dávají mu nálepku politika málo proevropského, Ficův pevný postoj v této věci nejspíše nebyl příčinou toho, že měl méně hlasů než minule, nýbrž že vůbec nějaké hlasy měl.

Nezapomínejme, že protimigračně a velmi kriticky vůči dnešní politice Evropské unie v této věci se prezentuje i většina ostatních stran, které jsou dnes v Národní radě Slovenska. Například právě Richard Sulík prohlásil, že se staví v této záležitosti ještě radikálněji, a jeho slova na adresu Bruselu a Angely Merkelové rozhodně nejsou pochvalná.

Migrační krize je zřejmě také důvodem, proč se do parlamentu vrátila Slovenská národní strana. Představitelé strany Most – Híd jakožto většinou etničtí Maďaři s vysokou pravděpodobností drží postoj premiéra Viktora Orbána.

A příznivce Mariána Kotleby snad v té souvislosti ani není třeba zmiňovat. Ficův nižší procentní zisk je tedy dán tím, že do parlamentu nastoupily strany, které se k otázce migrace stavějí ještě striktněji než Fico, a tím mu ukrojily kousek elektorátu. Ačkoli s tím naši komentátoři namnoze nemusí souhlasit, tato volební aritmetika mluví dost jednoznačně. Nebylo by rozumné ji ignorovat.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek