Neviditelný pes

IZRAEL: Olmert jde konečně do vězení

12.2.2016

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ve středu definitivně dozvěděl, že jde do vězení. Jeho složitý případ korupce se vlekl dlouhých sedm let. Po řadě soudních přelíčení, odvolání a změnách rozsudků si Olmert nakonec odpyká devatenáct měsíců – a je to pro něj paradoxně úspěch.

Byl ještě premiérem a předsedou strany Kadima, když byl v roce 2008 obžalován hned ve třech případech z let 1993 až 2006, kdy byl starostou Jeruzaléma a později ministrem průmyslu a obchodu. Obvinění byla četná – úplatky, klientelismus, podvody, zneužití důvěry a pravomoci veřejného činitele, padělání oficiálních listin nebo daňové úniky, to vše za přitěžujících okolností, protože zastával vysoké státní funkce.

V hlavním případu přijal coby starosta Jeruzaléma úplatek za souhlas s výstavbou obytného komplexu Holyland. V druhé kauze dostal asi 154 000 dolarů jako příspěvek na svou volební kampaň od amerického finančníka Morrise Talanského a nezdanil je; navíc za ně Talanskému pomáhal při jeho obchodních jednáních v Izraeli. V třetím případu nezákonně nashromáždil asi 100 000 dolarů tak, že jeho soukromá cestovní kancelář Rišon Tours fakturovala jeho služební cesty hned několika sponzorům najednou. Policie původně vyšetřovala šest kauz, ale tři nakonec odložila.

Ve dvou případech byla s Olmertem souzena i jeho dlouholetá sekretářka Šula Zaken, která byla usvědčena ze zneužití pravomoci, padělání listin, podvodů a odposlouchávání telefonických hovorů. Dlouho Olmertovi zachovávala věrnost a odmítala proti němu vypovídat. Když ji však jeden z jeho obhájců veřejně označil za zkorumpovanou, předložila soudu nahrávky, které dokazovaly, že se ji Olmert snažil podplatit, aby mlčela, a pomohla mu tak do vězení. Sama zvolila soudní dohodu a přiznala vinu výměnou za nižší trest v délce 11 měsíců nepodmíněně. Ten už si na rozdíl na Olmerta odpykala.

Olmert byl v květnu 2014 odsouzen k šesti letům vězení v případu Holyland a dalším osmi měsícům v kauze Talansky, ale loni v prosinci mu odvolací soud snížil šestiletý trest na 18 měsíců a osvobodil ho v případu Rišon Tours. Kromě toho dostal šest měsíců veřejných prací za udělování výhod svému příteli v dalším případu.

Nakonec i Olmert souhlasil se soudní dohodou. Výměnou za vůbec první přiznání viny ve svých úplatkářských případech požádal soud, aby mu tresty spojil a on si mohl odpykat jen 18 místo 26 měsíců. Soudkyně mu však vyhověla jen částečně a přidala mu jeden měsíc. Odmítnutí soudní dohody je v Izraeli výjimečné, ale soudkyně prohlásila, že nevěří Olmertově vyjádření lítosti nad spáchanými činy a považuje je za pouhou snahu vyhnout se trestům. Olmert tak stráví ve vězení 19 měsíců; kromě toho bude tři roky v podmínce a musí zaplatit pokutu ve výši 50 000 šekelů, v přepočtu asi 13 000 dolarů.

Ehud Olmert má pověst jednoho z nejzkorumpovanějších izraelských politiků. V jeho nevinu nevěřil v Izraeli skoro nikdo, včetně tří čtvrtin členů jeho vlastní strany. Jeho aféra vedla k předčasným volbám, které v roce 2009 vynesly do premiérského křesla předsedu pravicového Likudu Binjamina Netanjahua, a ten v něm sedí dodnes. Za svůj úspěch vděčí Olmertově politice, počínání a pověsti, které připravily Kadimu o vítězství a ztrátu důvěry voličů.

Olmert nastoupí do věznice v Lodu už 15. února. Jelikož měl jako premiér přístup k státním tajemstvím, nesmí přijít do styku s většinou ostatních vězňů a svůj trest si odpyká v odděleném křídle. Bude to fešácký kriminál s vlastní toaletou a sprchou a bez jinak povinné práce. Speciální vězeňské křídlo má vlastní klub, jídelnu, dvůr i prostor pro návštěvy. Olmert bude mít v cele televizi, DVD, noviny, až sedm knih a vlastní deku, polštář a povlečení z domu. V téže věznici si odpykává sedmiletý trest za znásilnění i bývalý prezident Moše Kacav.

Olmertův korupční případ, v němž bylo odsouzeno ještě dalších sedm lidí, je považován za největší a nejsložitější v historii Izraele. I když je ale v zemi korupce politiků celkem běžná a ve vězení jich skončila celá řada, Olmert bude prvním uvězněným premiérem. Proti středečnímu verdiktu se asi odvolá, ale do věznice nastoupit musí. Jeho kauza však ještě úplně neskončila – Nejvyšší soud stále rozhoduje, zda mu v případu Talansky nepřidá dalších osm měsíců.



zpět na článek