Neviditelný pes

USA: Ohlédnutí za Iowou aneb Šťastný den

5.2.2016

Nebudu zastírat: v USA sympatizuji s republikány, nicméně Donald Trump není můj šálek čaje. To, že mu vyjádřila podporu Sarah Palinová, která naopak mým šálkem čaje je, na tom nic nemění.

Netvrdím, že Trump nemá v tom či onom pravdu, ale to má i Miloš Zeman. Více než dílčí shoda mě zajímá styl toho či onoho politika. A tady shoda chybí – s Trumpem i Zemanem. Málo platné, kromě inteligence, schopnosti vydělat miliardy, mluvit spatra nebo dělat show pro ty, kdo jsou ochotni jí zatleskat považuji za klíčovou elementární slušnost, velkorysost, respekt k protivníkovi, schopnost sebereflexe, moudrost a podobné vlastnosti. Zkrátka řečeno: oceňuji, když ani spoustou kladů obdařená osobnost nepodlehne pokušení chovat se jako hulvát.

Americké prezidentské volby sleduji už od dob teeneagerovského mládí (tehdy na vlnách Svobodné Evropy) s velkým zájmem. Už proto, že si pokaždé vyberu svého favorita v řadách republikánských kandidátů a tomu fandím – jako kdybych byl americkým občanem a mohl se těchto voleb zúčastnit.

Vstup Donalda Trumpa do volebního klání mě vyděsil. Zatím je samozřejmě ještě brzy na to, abych sdělil, kdo je mým koněm, nicméně v této chvíli platí – kdokoli, jen ne Donald. Proto jsem čekal na výsledek úvodních primárek v Iowě s takovým napětím. Když jsem v úterý (2/1) ráno otevřel internet a zjistil, že první na pásce nebyl Trump, ale Ted Cruz, věděl jsem, že nejen texaský senátor, ale i já prožívám šťastný den.

Vím, že iowské primárky nic neznamenají, ale přece jenom: start se vydařil. Jen tak dál!

Už jsem to někde na internetu bezpochyby napsal: lakmusovým papírkem toho, jak toho či onoho západního politika hodnotím, je jeho vztah k Izraeli. A tady Ted Cruz „nemá chybu“. Na svém webu se netají tím, co přátelům Izraele zní jako rajská hudba. V samostatné záložce STAND WITH ISRAEL je kromě jiného uveden tento Cruzův program:

- Aliance USA – Izrael bude strategickým základem pro Spojené státy.
- Americká bezpečnost je výrazně posílena silným Izraelem.
- Izrael byl, je a bude obranným valem Západu na Středním východě.
- Cruzova administrativa hned na začátku svého úřadování uzná Jeruzalém jako věčné a jednotné hlavní město Izraele a přesune do něj z Tel Avivu svoji ambasádu.
- Bude přehodnocen vztah k Palestinské autonomii: ani cent z amerických daní nepůjde organizaci, která podněcuje nenávist vůči Židům a usiluje o partnerství s teroristickou skupinou Hamas.
- Pozastavení federální finanční podpory všem americkým univerzitám, které se rozhodnou bojkotovat Izrael.

Konečně jasný hlas rozumu, jakých je slyšet na Západě méně a méně.

Ted Cruz: Rodina

Cruz 1

Zleva manželka Heidi, dcery Catherine a Caroline a Ted Cruz./Zdroj: Twitter paní Cruzové.

Ted Cruz: Myšlenka otce

Tedův otec Rafael je evangelikálním pastorem v Dallasu. Narodil se na Kubě (*1939), v mládí jako teengaer podporovaL Castrovu revoluci v její rané fázi a byl vězněn a mučen Batistovým režimem. Do USA uprchl v roce 1957, ještě před vítězstvím komunistů.

Ted, sám člen Jížní baptistické konvence, vzpomíná, že mu otec často opakoval myšlenku, která stojí za zapamatování i dnes:

When we faced oppression in Cuba, I had a place to flee to. If we lose our freedom here, where do we go? / Když jsme na Kubě čelili útlaku, měl jsem místo, kam uprchnout. Jestliže ztratíme svobodu zde, kam půjdeme?

Ted Cruz: Stand with Israel

Cruz 2

Na svém webu se Ted Cruz jasně přihlásil k podpoře Izraele. Muž s takovýmto postojem si zaslouží být příštím prezidentem Spojených států. Má totiž odvahu. Nejen říkat pravdu, ale také v souladu se svým přesvědčením konat.

Stejskal.estranky.cz



zpět na článek