Neviditelný pes

GLOSA: Volíš Saúdy, či Írán?

8.1.2016

Nefanděme „našim“, ale zrcadlu našich stereotypů

Sunnitská Saúdská Arábie popraví šíitského duchovního. Šíitský Írán zuří a nedokáže (nechce?) zabránit zapálení saúdské ambasády. Saúdská Arábie přeruší vztahy s Íránem. Přidá se k ní Bahrajn, kde sunnitský král vládne většinovým šíitům. Nemusíte být znalci, abyste tušili, že je tu zaděláno na průšvih. Tím tématem otevírají i světové zpravodajské weby. Komu a čemu v tom sporu vůbec fandit?

Z hlediska uvažování ve sférách vlivu je jasno. Moskva logicky fandí Íránu, své opoře v oblasti. To je ta země, jejíž vojáci dokážou čelit džihádistům v Iráku i Sýrii, ale i prosadit vliv až ke Středozemnímu moři (do syrského Tartúsu, kde má Moskva základnu, a do Libanonu, kde sídlí Hizballáh). Washington stejně logicky fandí Saúdské Arábii. To je ta země, jejíž elity finančně a vojensky tíhnou k Západu, ale jejíž wahhábitská ideologie napájí i džihádisty. Jak říká novinář Jan Fleischhauer: „Bez islámu Saúdů by nebylo islámu IS.“

Jenže fandění „našim“ může být zrádné. Připomeňme irácko-íránskou válku v 80. letech. Celý Západ tehdy fandil Saddámu Husajnovi, protože – jak kdysi říkal F. D. Roosevelt – „je to sice bastard, ale náš bastard“. Jenže už o několik let později Západ proti témuž Saddámovi bojoval.

Užitečnější než fandit „našim“ je fandit zrcadlu, které nynější saúdsko-íránský konflikt nastavuje našim myšlenkovým stereotypům. Zvlášť oblíbený stereotyp říká, že za všechny problémy muslimů a jejich světa může Západ. Až dojemně se tu shodnou kovaní progresisté s kovanými konzervativci. Ti první se ohánějí islamofobií, kterou spatřují v jakékoliv západní kritice muslimského světa či lidí z něj přicházejících. Ti druzí se ohánějí neoprávněným a nebezpečným vývozem demokracie, který vidí v jakémkoliv angažmá Západu – ať jde o ochranu napadených, menšin či vlastních zájmů.

Zkuste si teď, při pohledu na konflikt Saúdské Arábie s Íránem, položit pár základních otázek. Kde v něm najdete neblahou roli západní islamofobie? Kde tu vidíte vývoz západní demokracie? Íránský duchovní vůdce Chameneí vytýká Západu, že neprotestuje, když Saúdská Arábie za den popraví 47 lidí (včetně onoho šíity). Ale týž Írán podle Amnesty International popravil za první pololetí loňského roku 700 lidí, v průměru tři denně. Fandíš Íránu, nebo Saúdské Arábii? Odpověď nabízí známá foglarovská hláška: „Volíš Losnu, nebo Mažňáka? Ale, třeba Bahňáka.“

LN, 5.1.2016



zpět na článek