Neviditelný pes

EVROPA: Zvládneme to? Schaffen wir das?

29.12.2015

„Pokud země Evropské unie nedodrží dohodu o přerozdělení migrantů, mělo by to pro ně mít právní důsledky,“ řekl týdeníku Der Spiegel německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Žádné konkrétní země nezmínil, jeho slova však zjevně mířila zejména na státy střední a východní Evropy včetně Česka, které s přerozdělením 160 tisíc uprchlíků nesouhlasí. „Evropa je společenství práva. Jednou dané slovo platí. Když to nejde jinak, pak je třeba věci řešit předem danou právní cestou,“ dodal v rozhovoru Steinmeier.

Jak je to však s dodržováním dohod v Evropské unii? Připomeňme si, že když Německo přestalo dodržovat Dublinské dohody, jednoduše prohlásilo, že jsou přežité. Připomeňme si, že když Řecko vstupovalo do schengenského prostoru, zavázalo se, že bude chránit svoji vnější hranici. A když na tuto ochranu absolutně rezignovalo a Schengenskou dohodu neplní, Evropská unie vytváří vlastní jednotky, které řeckou policii a armádu nahradí?

Takže v Evropské unii jednou dané slovo platí, jednou může být dané slovo přežité, jindy se prostě neplní. A kdo rozhoduje o tom, co je přežité a co nikoliv? Nedivme se, že procenta euroskeptiků stoupají.

Německo si svojí vítací politikou zavařilo obrovský problém. Tajné služby evropských států již nepochybují, že se mezi migranty směřujícími do Evropy skrývají džihádisté, kteří se připravují na teroristické útoky. Tajné služby dnes registrují kopie desítek falešných pasů, jejichž majitelé přišli a zmizeli. Odhaduje se, že tisíce migrantů se vůbec nezaregistrovaly a tito lidé pokračovali rovnou do svých komunit v západoevropských městech. Jak mohou tajné služby případné džihádisty sledovat, když neznají jejich identitu?

Německá vláda potřebuje pro uklidnění svých občanů alespoň symbolicky vypustit páru z vítacího papiňáku, tedy přerozdělit alespoň desítky tisíc migrantů. Vyhrožování však již na státy střední a východní Evropy přestává platit. Tyto vlády si vzhledem k obavám vlastní veřejnosti nemohou dovolit podlehnout. Rozhodnutí o přerozdělení uprchlíků bylo přijato pouze díky náhlé „proevropské“ změně postoje tehdejší polské premiérky, zjevně proti názoru většiny Poláků. Ostatně tehdejší polská premiérka možná i kvůli tomu o několik týdnů později totálně prohrála domácí volby. Nová polská vláda zvažuje toto rozhodnutí žalovat. Evropská unie musí přestat diskutovat o právech migrantů a musí začít řešit bezpečnost svých občanů. Naděje, že to zvládne (Wir schaffen das), je den ode dne menší.



zpět na článek