Neviditelný pes

TCHAJ-WAN: Vrátí se exprezident Čchen do vězení?

29.1.2015

Houstnoucí zprávy o možnosti podmínečného propuštění bývalého prezidenta Čínské republiky (se sídlem na Tchaj-wanu) Šuej-pien Čchena - zadrženého roku 2008 a následně odsouzeného nejdříve na doživotí, později k dvacetiletému trestu odnětí svobody a k vysoké pokutě - se začátkem tohoto roku ukázaly jako pravdivé: Čchen byl s ohledem na svůj zdravotní stav - tak znělo oficiální zdůvodnění - propuštěn 5.1. t.r.

Tchajwanská justice se přitom velmi snažila, aby Čchenovo propuštění nemohlo být dáváno do souvislosti s výsledky komunálních voleb, které proběhly na Tchaj-wanu (a hovořím-li o Tchaj-wanu, mám na mysli území ovládané vládou Čínské republiky, tj. vládou, která sídlí v Tchajpeji – složitost té situace jsem vysvětloval mnohokrát , např. zde), a které znamenaly drtivou porážku vládnoucí KMT (ta přišla i o svoji tradiční baštu, Tchaj-pej). V těchto volbách se ukázalo, že neplatí předpoklad, že čím déle bude politika sbližování s pevninskou Čínou prováděna, tím větší podporu u veřejnosti bude mít. Je tomu právě naopak: Tchajwanské veřejné mínění - podobno kyvadlu – se začalo od spolupráce s pevninou odklánět a je otázka, kde až se zastaví. A ačkoliv největší podíl tchajwanské populace ve vztahu k pevnině i nadále preferuje prokrastinaci, tj. odložení rozhodnutí o vztahu pevninské Číny a Tchaj-wanu ať už na později, kterých je trochu víc, nebo na neurčito, roste podíl těch, kteří si myslí, že rozhodnutí by se sice mělo odložit, současně by ale země měla být připravována na nezávislost, a to na úkor těch, kteří jsou rovněž pro odklad, ale s přípravou na sjednocení.

Čchenova závratná politická kariéra byla provázena několik mimořádnými událostmi, které lze pokládat za dosud nevyjasněné:

- Údajný pokus o atentát z roku 2004, při kterém byla kromě Čchena zraněna též viceprezidentka Annetta Luová. K pokusu došlo den před prezidentskými volbami, ve kterých Čchen získal své druhé prezidetské období těsným rozdílem necelých 30 tisíc hlasů. Pročínská celbrita Kang-šeng Čchen, známý jako Jackie Chan, tu událost označil za ‚Big Joke‘, dobrý vtip.

- Nepokoje v Tibetu z roku 2008, z jejichž vyprovokování se střídavě obviňují pekingská vláda, dalajláma i Čchen. Nepokoje vypukly krátce před prezidentskými volbami, které se v té době připravovaly na Tchaj-wanu, a bylo možné očekávat, že jejich průběh ovlivní volební výsledky.

Jeho působení v politice bylo provázeno skandály. Kromě známého finančního skandálu, do kterého byla zapletena i celá jeho rodina a mnoho dalších lidí, to bylo například i Čchenovo odvolání k americkému vojenskému odvolacímu soudu do Washingtonu, ve kterém zpochybnil legalitu tchajpejské vlády (a tím i tchajpejské soudní moci), když tvrdil, že Japonsko, které až do své porážky v roce 1945 Tchaj-wan okupovalo, svoji moc nad tímto ostrovem nikdy nikam nepředalo, takže Tchaj-wan se stal územím spravovaným vítěznými mocnostmi, tedy Spojenými státy, které on při výkonu veřejné funkce zastupoval.

Za Čchena se z Hongkongu na Tchaj-wan rozšířil bulvár, především Apple Daily, který na Tchaj-wanu začal vycházet v roce 2003 a který se tam stal nejčtenějšími novinami, a Čchen, aniž by o to usiloval, se stal jedním z jeho hlavních hvězd. Kromě výše jmenovaných a cesty z prezidentské funkce do vězení má za sebou taky pokus o sebevraždu a několik dalších kousků. Úpadek mocné a bohaté rodiny je častým námětem čínských dramat; zde ho ale publikum mělo v přímém přenosu.
Propuštění bylo podmínečné, jednoměsíční. Záčátkem února by se tedy bývalý prezident měl vrátit zpátky do cely, resp. na lůžko vězeňské nemocnice. Ať už to dopadne jakkoliv, na stránky bulvárních novin se vrátí jistě.



zpět na článek