Neviditelný pes

USA: Všichni prezidentovi muži

24.1.2015

I když do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývá ještě půldruhého roku a žádný z politiků zatím oficiálně svou kandidaturu neoznámil, mnozí již opatrně zkoušejí reakci veřejného mínění. Mezi demokraty za jednoznačného favorita platí bývalá první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Ostatní uctivě čekají na její rozhodnutí. Ovšem v řadách Republikánské strany nejméně deset mužů je pokládáno za potenciální kandidáty. Zcela formálně o svých úmyslech veřejnost informoval zatím jen kongresman Paul Ryan – to je ten, kdo v minulých volbách usiloval o post viceprezidenta.

Začátkem minulého týdne Paul Ryan oznámil, že po zralém zvážení se rozhodl nekandidovat a věnovat se zcela práci ve Sněmovně reprezentantů. Mitt Romney, který minule zápolil v tandemu s Paulem Ryanem a klání prohrál, celou dobu tvrdil, že nikdy více se prezidentských voleb neúčastní.

Jenže nyní zjistil, že ve vlastní straně má nadále slušnou podporu, a to ho může zviklat. Senátoři, s nimiž se v posledních dnech intenzivně setkává, připomínají zejména, jak správné postoje zaujímal v polemikách se svým protikandidátem Barackem Obamou.

V televizních debatách v roce 2012 na rozdíl od současného prezidenta tvrdil Romney, že hlavním zahraničněpolitickým protivníkem Spojených států zůstává Rusko, čemuž se Obama chutě zasmál. Mnozí pozorovatelé to pokládali za důkaz Romneyho nekompetentnosti v zahraničněpolitických otázkách, zatímco pozdější události spíše naopak ukázaly, že pravdu měl on a nekompetentní byl Obama.

Obecně Mitt Romney má podporu vlivného senátora Johna McCaina, který ho pokládá za konkurenceschopného kandidáta a velmi hodnotného člověka. Nicméně McCain se netají tím, že při všem respektu, který k Romneymu chová, raději by viděl v této pozici jiného republikána – senátora za Jižní Karolinu Lindseyho Grahama.

Většina expertů ovšem je toho mínění, že i kdyby Graham kandidoval, republikánskou nominaci by nedostal. Další tvrďák mezi republikány, charizmatický a relativně mladý senátor z Floridy Marco Rubio, také zatím s posledním slovem váhá.

„Dočkejte času,“ řekl v nedávném rozhovoru pro televizi Fox News. „Slibuji, že velmi brzy o mém rozhodnutí uslyšíte.“ Má se za to, že se Marco Rubio zorientuje podle toho, jak se nakonec rozhodne jiný floridský politik, bývalý guvernér tohoto státu Jeb Bush.

Mladší bratr a syn bývalých amerických prezidentů je pokládán za umírněného konzervativce a za favorita stranického establishmentu. Navíc může počítat s finanční podporou vlivných sponzorů. Jebova manželka je mexického původu, on sám mluví plynule španělsky a to by činilo jeho kandidaturu atraktivní pro miliony voličů původem z Jižní Ameriky.

Guvernér státu New Jersey Chris Christie také delší dobu platil za jednoho z možných favoritů nominačního procesu v Republikánské straně. Deník New York Times tvrdí, že již koncem ledna oznámí Christie založení veřejného výboru na podporu jeho kandidatury.

Málokdo pochybuje o tom, že Christie, Romney a Jeb Bush si budou navzájem důstojnými soupeři, avšak sami určitě nebudou. Je vysoká pravděpodobnost, že své kandidatury oznámí také texaský senátor Ted Cruz, guvernér státu Wisconsin Scott Walker, bývalý guvernér Arkansasu a populární televizní komentátor Mike Huckabee.

Desítku možných republikánských kandidátů uzavírá senátor Kentucky Rand Paul známý svými libertariánskými názory.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek