Neviditelný pes

USA: Pět milionů „vděčných“ Obamových přistěhovalců

24.11.2014

Americký prezident Barack Obama ťal do palčivého problému – nelegálního přistěhovalectví. Oznámil reformu, která ovlivní prezidentské volby.

Jedno se musí nechat. Americký prezident Barack Obama je vynikající řečník. Své rétorické umění si znovu ověřil v noci na pátek, kdy přednesl emotivní projev k reformě imigračního zákona v USA.

Jistě bedlivě mu naslouchali jak nelegální přistěhovalci, jichž se téma bezprostředně týká, tak zástupci republikánské strany, kterou Obamův plán eufemisticky řečeno rozčaroval.

Šéf Bílého domu totiž podle řady z nich překročil své pravomoci. A změnami, jež začnou platit na jaře a díky kterým by až pět milionů „nelegálů“ na americkém území mohlo získat povolení k pobytu a práci, obešel Kongres. Navíc v době, kdy ani ne před měsícem demokraté utrpěli citelný debakl v kongresových a guvernérských volbách a republikáni získali většinu v obou komorách.

Špatně fungující imigrační systém patří k palčivým problémům Spojených států, pro které je přistěhovalectví jedním ze symbolů národní identity.

V USA žije zhruba jedenáct milionů lidí „bez papírů“, jak odhaduje sociologický think thank Pew Research Center. To je skoro třikrát víc než před pětadvaceti lety. A většina z těch, kteří se vydali za „americkým snem“, byť bez povolení, pochází z Latinské Ameriky a Asie.

Z kombinace Obamových reforem bude mít zřejmě největší dopad opatření, jež umožní získat pracovní povolení na tři roky těm přistěhovalcům, kteří v USA žijí déle než pět let a ve Státech se jim narodilo dítě. To samo už má „vyhráno“: každý, kdo se narodí na území USA, získá automaticky americké občanství.

Rozšíří se také podmínky pro imigranty, kteří do země vstoupili před dovršením šestnácti let. Opatření pro nezletilé, jimž se říká Dreamers neboli Snílci (podle nařízení Dream Act), platí už od roku 2012 a dosud díky němu získalo povolení k pobytu okolo 600 tisíc lidí.

Obama: „Jste-li zločinec, budete deportován“

Obama uvedl, že chce posílat více peněz na ochranu hranic, ale na druhou stranu nehodlá deportovat přistěhovalce za každou cenu.

„Pokud splníte kritéria, můžete vystoupit ze stínu a zákon vás ochrání. Jste-li zločinec, budete deportován. Vstoupíte-li do země nelegálně, zvyšuje se pravděpodobnost, že vás pošleme zpět,“ řekl Obama, jehož přistěhovalecká reforma patří k nejvýraznějším za posledních třicet let, od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana.

Nicméně nutno zdůraznit, že jde o prezidentovo exekutivní nařízení, nikoli zákon schválený Kongresem. Takže když se nebude líbit Obamovu nástupci v Bílém domě, může ho snadno smést ze stolu. Je nasnadě, že reforma ovlivní prezidentskou volební kampaň za dva roky. Ostatně síla menšin se výrazně projevila už při posledních prezidentských volbách. Podpora přistěhovalců může demokratům pomoci upevnit přízeň hispánských voličů.

I proto oznámení vzbudilo v konzervativních kruzích nevoli. Někteří opatření označili jako „amnestii“, což prezident odmítl. Podle něj je naopak chybou, že USA přichází o miliardy dolarů na daních, jimiž by imigranti mohli přispívat do státní kasy. Obama však podle svých kritiků měl o citlivé otázce jednat, nikoli ji rozhodnout s pomocí dekretu jako nějaký, slovy texaského guvernéra Teda Cruze, „monarcha“.

Veškeré debaty o reformě imigračního zákona jsou však už od loňska zablokovány ve Sněmovně reprezentantů.

LN, 22.11.2014



zpět na článek