Neviditelný pes

ŠPANĚLSKO: Mikulášovy patálie po španělsku

29.10.2014

Španělsko překvapil nenápadný mladík, který pod falešnou identitou pronikl do nejvyšších politických a ekonomických kruhů království.

Na té fotce vypadá docela špatně. Směšně. Přesto snímek z letošního července patří k největším pokladům Franciska Nicoláse Gómeze Iglesiase. Či spíše k „majstrštykům“ dvacetiletého muže z Madridu, jehož příběh nyní baví a svým způsobem i šokuje celé Španělsko.

Nicolas a Filip VI.

Nenápadný mladík si totiž na fotografii v úslužné pokloně, nicméně s šibalským výrazem ve tváři potřásá rukou s čerstvě korunovaným španělským králem Filipem VI. A to na recepci v královském paláci, kam onoho 19. července dorazili jen pečlivě vybraní hosté z nejvyšších společenských vrstev. K těm však Iglesias z obyčejného madridského předměstí ve skutečnosti nepatřil.

Nicolás Iglesias

Na ostře hlídanou akci se vloudil podvodem a nikoli poprvé, jak se ukázalo. Než ho minulý týden zadržela policie, Nicolás Iglesias žil dvojí život. V tom skutečném byl studentem prestižní vysoké školy CUNEF zaměřené na ekonomii a řešil předměty a zkoušky stejně jako jeho kolegové. V tom druhém úspěšně proplouval mezi vysoce postavenými politiky, vládními úředníky a byznysmeny, k čemuž mu – kromě mimořádného daru výřečnosti – pomáhaly mimo jiné i snímky se známými osobnostmi. A měl jich spoustu, ostatně zdroj listu El País řekl, že v madridských obchodních kruzích nebyl nikdo, kdo by neznal „dona Nicoláse“.

„Malý Mikuláš“, jak drobnému Nicolásovi s dětskou tváří přezdívají španělská média podle známé Goscinnyho knížky, dokázal ostatní přesvědčit, že zajistí obchodní zakázky či vládní posty. Ostatně vždy měl po ruce nějaký dokument, který si zfalšoval v domácích podmínkách, nebo třeba snímek z VIP lóže fotbalového stadionu Santiago Bernabéu, domácího hřiště Realu Madrid.

Naslouchal mu Aznar

Nicolas a Arturo Fernandez

Navíc se mu několikrát podařilo dostat se na pracovní schůzky ministerských pracovníků, na svém facebookovém profilu se dělil o snímky z pracovních snídaní či konferencí. Nezůstával stranou, kupříkladu na jednom snímku příspěvek mladého podvodníka pozorně poslouchá někdejší španělský premiér José María Aznar. V budoucnu si ho zřejmě stejně pozorně vyslechne španělský soud. Iglesias čelí obvinění z falšování dokumentů, podvodu a zpronevěry. Mladík si podle policie přišel nejméně na 25 tisíc eur za zprostředkování obchodu s nemovitostmi, když předstíral, že je vládní poradce.

Schůzky měl propracované a své postupy příliš neměnil. Na jednání mnohokrát přijel v luxusní limuzíně s řidičem a pak na obchodního partnera jen tak mezi řečí zapůsobil svými „konexemi“ na určitých místech, a to i mezi tajnými službami. A pak odjel, přičemž někdy použil i modrý majáček.

Nicolas a Arias Cañete

Iglesiasova pečlivě vytvořená falešná identita se však začala hroutit koncem léta po sérii několika chyb, popsal El Mundo. Nejprve se mu nepodařilo dostat na recepci americké ambasády v Madridu, pak narazil při snaze napojit se na královy spolupracovníky. To už si ho všimla policie a jala se rozmotávat umně smotané klubko lží, které bude muset vysvětlit u soudu.

Inspiraci pro svou obhajobu by mohl nasbírat u svého českého předchůdce Lukáše Kohouta, který před 12 lety vystupoval jako asistent, vedoucí kanceláře nebo mluvčí bývalého ministra zahraničí Jana Kavana. I Kohout chodil na schůzky, jezdil ministerským autem, dokonce si objednával lety do zahraničí.

LN, 24.10.2014



zpět na článek