Neviditelný pes

GAZA: Rekonstrukce nezačala ani po měsíci

29.9.2014

Příměří mezi palestinským teroristickým hnutím Hamás a Izraelem platí už měsíc a boje se skutečně zastavily – Hamás neodpaluje rakety, a když z Gazy dvakrát vylétly, údajně pachatele zatkl. Dodnes však nezačala jeho jednání s Izraelem a v pásmu Gazy nebyl opraven ani jediný ze 17 000 zničených domů. Obě strany se tento týden v Káhiře pouze dohodly, že kvůli současným židovským a nadcházejícím muslimským svátkům zahájí rozhovory až koncem října. Jestli však opravdu začnou a něco přinesou, není zdaleka jisté. Jediným konkrétním válečným ziskem Hamásu je tak rozšíření zóny rybolovu z šesti kilometrů od pobřeží na dvanáct.

Jinak se Hamás nemá obyvatelům Gazy čím pochlubit a je na tom stejně jako na začátku války – jeho vězňové nebyli propuštěni, pásmo nemá vytoužený přístav ani letiště a trvá i blokáda. Ani více než 40 000 zaměstnanců Hamásu dodnes nedostalo platy, jak hnutí požadovalo po palestinské samosprávě. Gazané jsou pesimističtí a stovky jich z Gazy prchají na lodích či tunely do Egypta, Libye a Evropy. Přesto by podle průzkumů volilo víc Palestinců Hamás než Fatah předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse.

Hamás se nicméně obává, že nová popularita mu bez výrazného zlepšení situace dlouho nevydrží, a čas od času hrozí Izraeli novým ostřelováním. Ve skutečnosti si však další konflikt zoufale nepřeje; záminku k jeho obnovení mu mohlo poskytnout pondělní dopadení a zabití dvou palestinských vrahů tří izraelských studentů na Západním břehu izraelskou armádou, ale zástupci hnutí, kteří v Káhiře čekali na izraelský vyjednávací tým, pouze jednání na protest odložili o tři hodiny.

Jedinou konkrétní dohodou je ujednání mezi Izraelem, palestinskou samosprávou, mezinárodními dárci a OSN z tohoto týdne o mechanismu dovozu, uskladnění a kontrole stavebního materiálu k rekonstrukci domů v Gaze, který má zajistit, aby Hamás stavebniny nepoužil k budování útočných tunelů jako v minulosti.

Hamás a Fatah zatím tento týden v Káhiře opět jednaly o vzájemném usmíření. To sice oznámily už v dubnu a vytvořily vládu národní jednoty, ale Hamás ji v Gaze nikdy nenechal vládnout. Ve čtvrtek souhlasil, že kabinet vládnout bude a samospráva bude smět obsluhovat gazanské hraniční přechody, což byla egyptská podmínka otevření Rafáhu. Dohoda však nepůsobí příliš věrohodně, protože Hamás neměl nikdy v úmyslu se kontroly nad Gazou vzdát a není důvod, proč by to dělal teď, když je na vrcholu popularity. Jenže za dva týdny se má konat mezinárodní konference s cílem vybrat peníze na rekonstrukci Gazy a dárci by nebyli ochotni přispět, kdyby v pásmu oficiálně vládla teroristická organizace. Dohoda o změně vlády má vytvořit zdání legitimních poměrů, aby peníze do Gazy přišly, a pomoci Hamásu i ke zrušení blokády a úhradě platů jeho zaměstnanců. Obsahuje všechno, co chce mezinárodní společenství slyšet, včetně prohlášení, že rekonstrukci Gazy bude řídit palestinská samospráva, a souhlasu se vznikem palestinského státu s hranicemi z roku 1967. Ten ale Hamás ve skutečnosti ani v nejmenším nepodporuje.

Napětí mezi oběma hnutími spíše roste, než polevuje; Fatah ještě ve středu obviňoval Hamás ze zcizení 700 milionů dolarů pro palestinské oběti války, které se do Gazy dostaly po nastolení příměří. Není známo, kdo peníze poslal, ale válečné oběti je nedostaly, stejně jako k nim nedorazila část mezinárodní humanitární pomoci, kterou Hamás zabavil pro své bojovníky a jejich rodiny.

Vyhlídky na ujednání mezi Hamásem a Izraelem nejsou o nic větší než naděje na převzetí vlády v Gaze palestinskou samosprávou. Izrael Hamásu nedovolí vybudovat přístav ani letiště, blokádu je ochoten za určitých podmínek pouze zmírnit a teroristy propustit nehodlá. Hamás zase nikdy nepřistoupí na požadované odzbrojení. Situace tak v podstatě vypadá stejně jako na začátku sedmitýdenního konfliktu – jen přibylo 72 mrtvých Izraelců a přes 2100 Palestinců.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek