Neviditelný pes

SVĚT: Cena odvety za eskalaci krize na Ukrajině

13.9.2014

V těchto dnech má vstoupit v platnost nová várka sankcí proti Rusku, které byly dohodnuty Evropskou unií již v předvečer čtvrtečního summitu v Cardiffu. Jejich uskutečnění ovšem bude záviset na tom, zda bude dodržován režim zastavení palby na Ukrajině.

Sankce by se měly dotknout bankovního, energetického a obranného sektoru ruského národního hospodářství. Zástupce poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes, když oznamoval na summitu zavedení nových sankcí, použil obvyklou floskuli Bílého domu o tom, že Moskva by měla ucítit, jak narůstá cena odvety za eskalaci krize na Ukrajině.

Tento argument poprvé zazněl už před půl rokem, kdy Rusko anektovalo Krym, Washington poprvé podrobil omezením dva tucty ruských funkcionářů. Omezenost tehdejších sankcí ospravedlňoval Bílý dům tím, že to má být varování a apel na zdravý rozum Kremlu. Od té doby uplynulo půl roku, na Ukrajině de facto pokračuje válka podněcovaná podle údajů Bílého domu právě Ruskem.

Sázka na zdravý rozum, na to, že varování před rostoucí cenou invaze zapůsobí na Putina, očividně nevychází. Mnozí v Americe souhlasí s názorem Billa Browdera, že tato sázka ani nemohla vyjít, jelikož Západ zásadně chyboval ve svém hodnocení Vladimira Putina.

V interview Rádiu Liberty vyjádřil Bill Browder názor, že ruský prezident se chová jako rozmazlené dítě, které zkouší, až kam mu dospělí dovolí zajít. Svými kroky provokuje Západ, aby poznal, kde narazí na rozhodný odpor. Zatím poznával jen to, že Západ raději nedělá nic. Evropa začala odpovídat sankcemi, až když bylo sestřeleno letadlo se stovkami cestujících na palubě. Tou dobou se situace již dávno vymkla kontrole, Putin zvolil čistě vojenské prostředky řešení problému.

Sankcemi ovšem nemůžete čelit válce. Jsou dobré jen jako preventivní opatření schopné válce předejít. Nyní jediná možnost zastavit Putina spočívá v použití jeho vlastních prostředků. Situace je mimořádně nebezpečná právě kvůli existující nerovnováze: Putin je připraven použít vojenskou sílu pro obsazení území sousedních evropských států, zatímco Evropané a Američané nejsou schopni odpovědět na výzvu silou.

Putin nevidí důvod, proč nepokračovat v úspěšné strategii. Otázkou zůstává, zda se Západ odhodlá k použití síly, pokud se Putin rozhodne vpadnout na území baltských států.

Bill Browder srovnává situaci na Ukrajině s počáteční fází syrského konfliktu. Kdyby Západ tehdy poskytl vojenskou pomoc umírněné opozici a nedovolil Assadovi ji kompletně potlačit, nevzniklo by vzduchoprázdno, které zaplnili radikální islamisté.

Není vyloučeno, že kdyby západní země postupovaly mnohem rozhodněji na začátku konfliktu na Ukrajině, jeho průběh by byl zásadně jiný – argumentuje šéf společnosti Hermitage Capital, která se smutně proslavila tím, že její právník Sergej Magnitskij byl zavražděn v moskevském vězení.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek