Neviditelný pes

RUSKO: Putin chce občanskou společnost

30.7.2014

Nevím, zda se nejedná pouze o kouzlo nechtěného, ale možná že Vladimir Putin přeci jenom nemá vše pod kontrolou. Tak alespoň rozumím jeho vyjádření o tom, že se v Rusku „nebudou utahovat šrouby“ a že je pro „občanskou společnost“. Současně však považoval za nutné sdělit Rusku, že je stabilní zemí, kde nehrozí „barevná revoluce“. Tak se údajně nazývají převraty, které proběhly na území bývalého SSSR, ten poslední letos na Ukrajině.

Projev Vladimira Putina na Bezpečnostní radě Ruska byl určen do zahraničí i domácímu publiku. Putin sdělil, že na „zbrojení“ u ruských hranic (tím míní umístění raketového štítu na území Polska) Rusko jasně odpoví. Nicméně, víceméně bez komentářů zůstala pasáž věnovaná vnitřní politice. Kromě široce komentovaného ubezpečení Putina, že Rusku nehrozí žádná „barevná revoluce“ po vzoru Kyjeva, však považoval za nutné zmínit i to, že nechce v Rusku „utahovat šrouby“ a že mu jde o „občanskou společnost“.

To je podle mě určitý náznak toho, že v ruském vedení existují pravděpodobně mnohem větší jestřábi než Putin. Ten tímto prohlášením evidentně usiluje o to, aby ho vzala na milost ruská střední třída, která si od jisté míry liberalizace slibuje přeci jenom lepší možnosti. Putin by zřejmě rád dosáhl toho, aby byl bohatší a vyspělejší částí ruské společnosti brán jako garant toho, že v Rusku zůstanou alespoň některé prvky demokratické společnosti, když se mu podařilo více méně zlikvidovat politickou opozici.

Tato slova nebyla vyřčena jen tak nazdařbůh. Mají Putinovi vytvořit určitý prostor pro vyjednávání s generály. Těm se pravděpodobně vůbec nelíbila Putinova nerozhodnost ve věci obsazení Novoruska (rozuměj východu Ukrajiny). Čas na invazi do této oblasti byl po okupaci Krymu přímo „ideální“. Použití „domobrany“ a „kozáků“ se z vojenského hlediska jeví jako nedostatečné a i tak slabá armáda, jakou má Ukrajina, si zatím nad nimi udržuje určitou strategickou i taktickou převahu. Mezitím však ukrajinská armáda nabírá na síle a organizovanosti a vojenská intervence ruské armády by už nemusela být snadnou záležitostí.

Putin tak svým Rusům nabízí , že udrží jistý společenský status quo, nepustí k moci ty síly, které by si to rády definitivně vypořádaly s „liberály“, a přesto zvýší moc a prestiž Ruska na mezinárodní scéně. Je to takové balancování na ostří nože.

A propos, kam se poděl Dmitrij Medveděv?

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek