Neviditelný pes

USA: Jakým směrem též spěje pokrok - 1

15.7.2014

Harry Truman v době svého pobytu v Bílém domě vyslechl postěžování nového kongresmana, jak že se ve Washingtonu cítí osamocen, bez přátel. „Pořiďte si psa,“ doporučil prezident. Ano, toť nejlepší přítel člověka.

Počet domácích mazlíčků v USA se odhaduje na 60 milionů psů a 70 milionů koček. K tomu pak připočtěme papoušky, rybičky, želvy, hady, orangutány. Ti všichni jsou zdrojem miliardového byznysu, nabízejícího lahůdky, dietní stravu, žrádlo pro gurmány (jehněčí a zvěřina), specialitky jak pro štěňata, tak pro drahoušky již přestárlé.

. Průzkum uskutečněný z popudu American Animal Hospital Association zjistil, že téměř polovina (47 %) majitelů neváhá utratit jakýkoliv obnos ve prospěch svého miláčka. Jestliže trpí nedostatečnou kontrolou moče, k mání teď jsou speciální pleny. Aby se nemusel shýbat k misce s potravou a tak si případně poškodit krční sval, speciální kus nábytku s „elevated feeding bowl“ umožní pojídat ve výši jeho tlamy. Farmaceutické kolosy se předhánějí v nabídkách přípravků zápolících s artritidou (Rimadyl) a též se senilitou (Anipryl), ohleduplně přejmenovanou na „cognitive disfunction syndrome“.

Veterináři se specializují mnoha směry, od anestesiologů po psychiatry a toxikology. Ve Westbury, stát New York, vzniklo veterinární nemocniční centrum s vybavením včetně radioterapie, CT, MRI, s dentisty, ortopedickými chirurgy. Nejsou již zvláštností nákladné operace srdce (open heart surgery), transplantace ledvin a léčba rakoviny. Když ani to nepomáhá, poslední adresou je specializovaný pohřební ústav jménem All Pets Go To Heaven. Rakev vykrášlená modrým či růžovým hedvábím plus důstojný smuteční obřad přijde na značné množství dolarů.

Zrodila se nová justiční disciplina, tzv. animal right - zvířecí práva. Již sedmdesát právnických fakult včetně těch nejprestižnějších (Harvard, Yale) zavedly příslušné učební kurzy. Zrozen je odborný časopis Animal Law. S novinkou začal právník a publicista Stephen W. Wise, který zastupoval delfína před soudní stolicí.

Vývin této agendy úspěšně roste. Za pobytu na Panenských ostrovech (Virgin Islands) jsem se podivoval nad průběhem tři roky se vlekoucí soudní pře, v níž advokát neúspěšně prosazoval právo svého mandanta, jímž byl had. V tradičním právním pojetí zvíře je toliko "věc" (res): mohu ji prodat, darovat, utratit, sníst, mohu se domáhat náhrady škody jen do výše tržní hodnoty (market value). Tato omezení již ale přestávají platit. Jestliže mi soused autem přejede pejska, mohu se domáhat i obrovské náhrady škody za způsobené mentální útrapy.

Vznikají advokátní firmy s takovou specializací. Angažují se v komplikovaných sporech s federálními úřady, například ve vymezení standardu zacházení se slony v cirkusu.. S odkazem na zákon (Federal Animal Welfare Act) žalobu podal návštěvník zoologické zahrady, jemuž se zželelo šimpanze jménem Barney, poněvadž v kleci setrvával sám, bez druha či družky, čímž údajně trpěl (psychological deprivation). Spor pokračoval vzdor tomu, že Barney je už nebožtík, zastřelen poté, co upláchl z klece, kousl náhodného návštěvníka, vyvrátil ukazatel cesty a mrštil jím v úmyslu zasáhnout kolotoč v provozu.

Zůstává otázka: zákon dosud vyžaduje, že žalobu mùže podat jen osoba pověřivší právního zástupce, aby ji zastupoval. Jak ale zařídit, aby želva podepsala právní moc ochotnému advokátovi? Jak si budou zvířata počínat v roli svědků? Gary L. Francione, profesor na univerzitě Rutgers, zahájil žalobu jménem goril s tvrzením, že mají být považovány za osoby s ústavně zaručenými právy. Odvolává se na precedent z devatenáctého století v souvislosti se snahou zrušit otroctví.

Jak daleko jít s podobnými nápady? Jestliže gorily dnes, kdy dojde na ovce, myši, žížaly? Co třeba ústavně zaručená ochrana bacilù?

Jurističtí zoofilové zùstávají nezvikláni. Předvídají, že do deseti let dojde k úspěšnému prosazení precedentu povýšivšího zvíře na plnoprávného účastníka soudního sporu. Zastánci tohoto pokroku se ale budou muset vypořádat s následnou potíží: budou se z nich muset stát vegetariáni. "Přece nemùžeme být takoví pokrytci, abychom jedli vlastní klienty," přiznal jeden z advokátù.

Jen s obtížemi by se dalo polemizovat s takovým názorem.

- - -

My lidé denně v průměru vychrlíme 16 000 slov. Každý z nás ovšem zná i výkonější povídálky a nikdo v říši zvířat nás v takových schopnostech nepřekoná. K dispozici jsou knihy s takovou tématikou. Hannah Holmes, autorka díla The Well-Dressed Ape („Dobře oblečený lidoop“), Temple Grandin, významná vědkyně v oboru animal behavior, s knihou Animals Make Us Human („Zvířata nás zlidšťují“), obě se snaží zdiskreditovat doktrinu human exceptionalism, že my lidé bychom měli být něco zvláštního, podstatně odlišitelného od zvířat. Jsme zarostlejší, chlupatější než orangutáni, víc se potíme než kterýkoliv čtyřnožec. Jsme nositeli nakažlivých bakterií, jsme jedovatější než proslulý Komodo dragon, nebezpečná obluda na indonéském ostrově.

V akademickém světě již také došlo ke zrodu oboru „animal well-being“, zabývajícího se zvířecím počínáním, bádáním o pocitech pohody či nepohody. Videa dokumentující počínání slepic, jak zobají či jen si hrají. Jaké jsou preference vepřů? Jsou krávy někdy šťastné? Otázky, přemnoho jich.

Organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) ostře zaútočila na Kentucky Fried Chicken: dosud se sice nedomáhá, aby KFC přestala popravovat a kulinárně zpracovávat kuřata, ale aby se tak činilo s větší ohleduplností – zabíjet plynem (což u někoho může vyvolat asociaci na nacistickou genocidu) a nikoliv podřezáním hrdla (nynější populární metoda džihádistů).

Vědci tvrdí, že slepice mají svou hierarchii, rozpoznají se, vydávají dva tucty různých zvuků umožňujících zdárnou komunikaci. Dovedou řešit problémy líp, než malé děti. Velkou inteligencí však nedisponují. V pitomosti je prý předčí zejména krocani.

- - -

. Lze zahlédnout reklamy typu NEED A LAWYER? SUED FOR BITING? 1-800-PET-TORT. Spory to mohou být všelijaké: sousedův pes mě kousl nebo já kousl jeho, manželé v rozvodu se sváří o rozdělení majetku, dětí a domácích mazlíčků.

Soudce Emmet G. Sullivan u federálního soudu rozhoduje spor čtyř žalobců proti dvěma provozovatelům cirkusů o počínání slonů v manéži, zda tlustokožci, inteligentní, s přece výtečnou pamětí, se podrobují disciplině dobrovolně či zda jsou obětmi psychického nátlaku či dokonce teroru.

V roce 2004, právník a ochránce životního prostředí, se pustil do federální vlády s touhou jí zabránit, aby prováděla podmořské zkoušky se sonarem, údajně škodícím velrybám a delfínům. V témže roce, Cass Sunstein, jeden z možných kandidátů na povýšení k Nejvyššímu soudu, se již domáhal uznání právního postavení (legal standing) zvířat. Toto stanovisko se těší sympatiím v politicky hodně levicových kruzích.

Předpoklad „legal standing“ otevře dveře k možnosti zvířat žalovat své vlastníky. Ono prozatím zřetelné právní rozlišení lidí a zvířat přestane platit. Tím ale juristické extravagance ještě nekončí. Překonávají je již občas vznášené požadavky taková práva přiznávat nejen zvířatům, ale přírodě, objektům neživým, nedýchajícím. Záruky „práv přírody“ se již objevují v podobě zákonů a v jednom případě – latinskoamerickém Ekvádoru.- zakotvením v ústavě oné republiky.

DOKONČENÍ TÉTO BIZÁRNOSTI PŘÍŠTĚ

Neoficiální stránky Oty Ulče



zpět na článek