Neviditelný pes

IZRAEL: Den pod palbou

9.7.2014

Začínáme to vnímat jako rutinu. Na Izrael létají z Pásma Gazy rakety a minometné střely. Včera, dnes, zítra. Předevčírem, pozítří. Je těch informací tolik, že je to ve zprávách něco jako statistický údaj.

Jenomže v místě, kde se to děje, žijí lidé. A den co den jsou ohrožováni útoky od sousedů. Jak by se líbilo těm z nás, kdo žijí v pohraničí, několik kilometrů od sousedních států, kdyby odtamtud byly vypalovány rakety? Třeba dvě desítky během jednoho dne.

Pak už by záleželo na štěstí či smůle, jaký cíl si střely najdou. Zda váš dům, zahradu, skleník, auto – nebo vás či vaše dítě. V lepším případě dopadnou bez vážnějších škod na pole.

Jak by se žilo obyvatelům (namátkou) Aše, Varnsdorfu, Krnova, Mikulova nebo Železné Rudy, kdyby byli zasypáváni raketami týden, měsíc, půl roku, rok, deset let? Není to k zešílení?

Přesně to zažívají obyvatelé Izraele, kteří žijí v sousedství Pásma Gazy.

Server Jpost.com přinesl ve čtvrtek 3. července informaci o tom, kolik raket a minomentných střel bylo vypáleno na území Izraele za poslední hodiny.

Jenom od čtvrteční půlnoci třináct. Během středy nejméně sedmnáct. Z toho dvě zasáhly a poškodily obydlí a jenom dvě zachytil protiraketový systém Iron Dome. Jednu mířící na Aškelon, druhou na Netivot.

A co bude dnes v noci, zítra, pozítří?

Kdyby se něco takového dělo u nás, žádali by obyvatelé Čech, Moravy a Slezska žijící u hranic pražskou vládu, aby se obrátila na sousední země, ať s tím tamní úřady něco dělají. Celý problém by se řešil na mezivládní úrovni, v Bruselu, v OSN. Kdyby útoky neustávaly, nejspíš by následovaly sankce i jiná opatření. (Pro tento příklad pomiňme členství všech sousedů ČR s výjimkou Rakouska v NATO, abychom to celé nekomplikovali.)

Celý svět by logicky očekával, že příslušné vlády veškerou svojí silou a autoritou udělají maximu pro to, aby raketové útoky na pohraničí ČR ustaly.

Jak je to ale v případě Pásma Gazy? Tam vládne teroristická organizace Hamas, která je od letošního června součástí koaliční vlády Palestinskéarabské autonomie (PA), v jejímž čele stojí Mahmúd Abbás. A co teď s tím? Úkol pro chytrou horákyni. Západ chce, aby Izrael jednal s Abbásem o míru. S tím Abbásem, který stojí v čele samosprávy, která má vládu, jejímž členem je Hamas, z jehož území jsou rakety na Izrael vystřelovány. S otevřenou podporou Hamasu.

Má tato absurdní situace řešení? Jistěže má, ale nikoli „politicky korektní“. Stačí občas poslouchat izraelského premiéra Netanjahua.

Řečeno slovy Bible: Nelze Bohu sloužiti i mamonu. Aplikováno na současnou situaci: Nelze jednat o míru s Izraelem a současně mít uzavřen freundschaft s teroristy z Hamasu, pane Abbási, potažmo pane prezidente Obamo, pane státní tajemníku Kerry, dámy a pánové z vedení EU. S těmi teroristy, kteří den co den zasypávají Izrael raketami. Vy byste si takové jednání nechali líbit a akceptovali „chytré“ výzvy ze zahraničí ke zdrženlivosti?

Stejskal.estranky.cz



zpět na článek