Neviditelný pes

UKRAJINA: Jak si Rusko hraje s Maloruskem

9.7.2014

Poslanec ruské nacionalistické strany v Dumě údajně navrhl, aby se pro Ukrajinu používal dřívější název z dob carské říše, a to Malorusko. Název Ukrajina prý stejně pochází od Poláků. Jak tento poslanec uvádí, mohl by se v Rusku používat i název Ukrajina, nicméně poslanec počítá s tím, že by postupem času převládl opět termín Malorusko.

Názvoslovné problémy jsou asi tím nejmenším problémem současné Ukrajiny. Separatisté své regiony nazývají "Novorusko". Občanská válka na východě a okupace Krymu Ruskem, stovky mrtvých na obou stranách konfliktu, to jsou samozřejmě mnohem důležitější otázky k řešení. Nicméně na pozadí „názvoslovných hrátek“ lze ukázat, jakou optikou se ruští politici na Ukrajinu dívají. Není sporu o tom, že Rusko usiluje z dlouhodobého hlediska o připojení Maloruska k Rusku, aby tak vzniklo Velkorusko. Něco mi to hodně připomíná. Takto uvažoval vůdce „Tisícileté říše“ Adolf Hitler, když k Německu připojil Rakousko a Sudety. Dlužno dodat za aktivní spolupráce Velké Británie a Francie.

Ve scénáři ruských nacionalistů se však vůbec nepočítá s obyvateli Ukrajiny. Ruští nacionalisté předpokládají, že jejich názor je beztak bezcenný. Podle hesla „Nas mnogo“ bude Malorusko k Rusku připojeno vojenskou silou. Zatím jsou příslušníci ruských separatistů používáni jako testovací vojenská síla, která má Rusku ukázat stav ukrajinské armády. Není zájmem Ruska, aby ozbrojené oddíly „domobrany“ disponující vojenskou technikou regulérní armády, padly.

Poté, co Rusko nepoužilo vojenskou sílu k obsazení separatistických území v období relativního bezvládí v Kyjevě před prezidentskými volbami, se konflikt na východě Ukrajiny mění v dlouhodobou poziční válku. Ruská přítomnost bude udržovat tento konflikt tak, aby byl pro Kyjev stálým nebezpečím. Kdyby se snad ukázalo, že „domobraně“ hrozí porážka, přímá intervence Ruska může této porážce snadno zabránit.

Nakonec, dlouhotrvající napětí na východě Ukrajiny může Moskva využívat ve svůj prospěch tak, že se pokusí Západ přesvědčit, že připojení jihovýchodní Ukrajiny k Rusku je zárukou „stability“ na tomto regionu. A nepochybně by se v Evropě i v USA našli politici, kteří by s Ruskem na tomto řešení rádi spolupracovali. Zachraňovat mír je tak lákavé.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek